Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
5. listopadu 2019 12:33 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Workington Man – dobrý nápad

Vlajka Spojeného království vlaje nad Sněmovnou lordů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka Spojeného království vlaje nad Sněmovnou lordů. | foto: Reuters

Včera jsme na tomto místě citovali článek Wolfganga Münchaua, který – ač byl primárně o něčem jiném – považuje vítězství Borise Johnsona a konzervativců ve volbách za hotovou věc.

Tak jasné to však být nemusí. Slovním spojením minulého týdne je Workington Man, o tom a „o něm“ se v Británii právě píše horem dolem. Volby vyhraje ten, kdo přesvědčí muže z Workingtonu. On je ten swing voter či váhající volič, podle něhož se zhoupne vítězství v prosincových volbách v Británii na tu či onu stranu. Vymyslel to celé konzervativní think tank Onward.

Leckdo se tomu směje či vysmívá, leckdo nechce být takhle glajchšaltován, stratifikován, ořezáván, segmentován či zařazen, jiným to zase připadá staromódní, podobnými hesly se prý vyhrávaly volby před třiceti lety, apod.

Miranda Greenová to ve sloupku pro Financial Times považuje za hloupý stereotyp, za vynález profesionálních marketérů světa politických kampaní a za označení, které se většinou protiví především těm, kdo jsou takhle označeni.

Já to na rozdíl od ní považuji za dobrý slogan. Workington opravdu existuje, je to pobřežní městečko na severozápadě Anglie v oblasti Cumbria, které má tradičně velké úspěchy v anglické ragbyové lize. Jde o paralelu se známým Essex Manem, který pomohl vyhrát volby Margaret Thatcherové v roce 1980. Kromě toho, že muž Workingtonu průzkumníkům takto „vědecky“ a sociologicky vychází, je jasné, že to taky dobře zní, protože je tam to slovo práce. 

Původ názvu sice se slovem work vůbec nesouvisí, jenže to někomu vysvětlete, když to tak vtipně zní... Muž z Workingtonu přece chodí hlavně do práce – a má dost práce, je zemitý a na velké vzletné řeči si moc nepotrpí. Jaká by byla paralela v Česku? Pracovníkov či Dělníkov nemáme, máme ale Havířov, to možná stačí.

Někteří lidé z Workingtonu už se proti tomu ozvali. Jih Anglie podle nich typicky vytváří karikaturu anglického severu. Na serveru Eurointelligence to naopak považují za dobrý nápad. Bohatý Angličan z jihu se alespoň začne zajímat o chudšího bratra na severu. Oblasti Anglie na severu jsou už možná v recesi (statistika má zpoždění). Muž z Workingtonu nevnímá brexit jako izolovaný problém, ale důležitý bod mezi dalšími starostmi.

Muž z Workingtonu dává přednost veřejným výdajům před snižováním daní, což pro konzervativce může představovat určitou zranitelnost, možná vůbec největší riziko voleb.

Možná je tu paralela s voličem sociální demokracie v Německu. Je spíše sociálně konzervativní, ale preferuje vysoké veřejné výdaje a vyšší minimální mzdu. Zajímají ho hlavně učni, nikoliv studenti a univerzity. Chodí do hospody, pije pivo, má rád zákon a pořádek, přirozeně inklinuje k brexitu. V hospodě si ale může rozumět spíše s Nigelem Faragem než s lídrem labouristů Jeremym Corbynem či premiérem Borisem Johnsonem.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Insitut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.