Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Zavolá Trump dalajlamovi? A co na to Zeman?

Donald Trump při projevu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump při projevu | foto: Reuters

PRAHA Ještě máme všichni v živé paměti, jak nejvyšší ústavní činitelé České republiky v čele s prezidentem Milošem Zemanem vyčinili ministrovi kultury Danielu Hermanovi za to, že se setkal s dalajlamou.

Hlavní iniciátor tohoto odsudku – prezident Miloš Zeman – se vyznal ze svého obdivu k Donaldu Trumpovi před americkými prezidentskými volbami i po nich. Dokonce se angažuje v tom, že přesvědčuje Američany i Trumpovu bývalou ženu, aby se stala velvyslankyní USA v České republice.

Je však více než zjevné, že ohledně Číny si Trump se Zemanem rozumět nebudou. Zatímco Miloš Zeman (ale i premiér Sobotka) spatřuje v ekonomických vztazích s Čínou budoucnost České republiky, Donald Trump se s Číňany nepáře.

Je to absurdní: zatímco ekonomické vztahy s Čínou jsou pro Českou republiku (zatím) nevýznamné, ekonomické vazby Číny s USA podstatné jsou – ohledně vzájemného obchodu, investic i amerických státních dluhopisů. Trump buď riskuje, nebo tomu nerozumí.

Poté, co si Trump v pátek telefonoval s prezidentkou Tchaj-wanu, vydala Čína oficiální protest. Zatímco budoucí viceprezident Mike Pence se snažil situaci uklidnit s tím, že šlo „pouze o zdvořilostní telefonát“, Trump se pustil do útoku na Twitteru a dal najevo, že svůj improvizovaný a nekonvenční styl z kampaně přenese i do oficiální diplomacie.

„Ptají se nás snad Číňané, jestli je v pořádku, že si devalvují vlastní měnu? Diskutují s námi o zvláštní dani na americké zboží? Ptají se nás, jestli mohou stavět masivní vojenský komplex uprostřed Jihočínského moře?“ napsal Trump.

Co z toho můžeme vyvodit? Někomu může připadat zajímavé (a potenciálně dokonce výbušné a nebezpečné), že Trump hodlá v diplomacii improvizovat a střílet od boku, spoléhat se na vlastní intuici a temperament a obcházet armády diplomatů, poradců a úředníků.

Stejně zajímavé ale je (a to je můj soukromý závěr), že Trump si nenechá moc mluvit do toho, s kým se má či nemá scházet, s kým si má či nemá telefonovat a podobně. V tomto směru narazí v budoucnu asi každý.

Pozoruhodné je, že za svůj telefonát na Tchaj-wan sklízí Trump kritiku od amerických demokratů (tedy budoucí opozice) s tím, že ohrožuje americké obchodní vazby. Co budou říkat, až bude Trump příště hovořit třeba s dalajlamou, když ten je přece miláčkem Hollywoodu a tamějších levicových intelektuálů a aktivistů?

Když Trump telefonoval filipínskému „silnému muži“ Dutertemu a pozval ho do USA, mohlo se to vykládat jako schvalování jeho brutální politiky. Když chválí kazašského autoritáře Nazarbajeva za „fantastické úspěchy“, lze to kritizovat podobně. Ale drobná maličkost – že na Tchaj-wanu je demokracie a v Číně komunistická diktatura – americké levici nevadí?

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...