Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Zavřený sever Řecka a rehabilitace slov

Evropa

  12:27
PRAHA - Evropský komisař Valdis Dombrovskis vyhlásil varování Řecku. Provedl totiž „šetření na místě“ a předem neohlášenou inspekci na dvou řeckých ostrovech blízko tureckého pobřeží a na pozemní hranici Řecka s Tureckem.

Policie obklíčila velké prostranství a velkou část lidí posadili do autobusu. foto: Petra Procházková, Lidové noviny

Dombrovskisova včerejší zpráva konstatuje, že „neprobíhá žádná efektivní identifikace a registrace ilegálních migrantů, otisky prstů nejsou systematicky dodávány do systému, autenticita cestovních dokumentů není systematicky kontrolována a ověřována v kruciálních bezpečnostních databázích“.

Zpráva je prvním krokem k tomu, aby členské země schengenského systému přistoupily k obnově hraniční pasové kontroly pro ty, kdo přicházejí z Řecka. Pokus o záchranu Schengenu bude tedy paradoxně probíhat další restrikcí uvnitř Schengenu poté, co dočasná omezení Schengenu už vyhlásily Švédsko, Dánsko, Německo, Rakousko a Slovinsko.

Jenže Řecko není z mnoha důvodů obyčejná členská země Schengenu, je to de facto „ostrov uvnitř Schengenu“, který hraničí pouze s nečlenskými zeměmi Schengenu, případně se zeměmi mimo EU, jako jsou Albánie, Makedonie a Turecko. Obnovení pasové kontroly by tedy de facto znamenalo pouze obnovení pasové kontroly na řeckých letištích. Většina uprchlíků ale letecky z Řecka dále do Evropy necestuje.

Prozatím se Tsiprasově vládě dává ještě pár týdnů čas, aby vystavěla efektivní hotspoty a centra, kde se budou řádně úředně vyřizovat žádosti. Moc bych na úspěch nesázel. Mnohem důležitější ale je, jak se EK a důležité členské státy postaví k myšlence zavření či utěsnění severní hranice Řecka s Makedonií, což je postup, který prosazují země V4, ale podporu tohoto kroku zvažuje i Evropská komise, patrně ve formě pomoci Makedonii, která o to oficiálně požádá.

Vznikne tady dost možná poměrně unikátní situace. EU bude spolupracovat s nečlenskou zemí EU a s nečlenskou zemí Schengenu, aby zastavila proud lidí, který přichází z členské země EU (a Schengenu). Jakou právní a věcnou formu bude mít tato pomoc Makedonii, není ještě zřejmé, ale půjde asi kromě technické pomoci při stavbě plotu a zábran o přítomnost vojenských a policejních jednotek ze zemí EU na hranici Řecka a Makedonie. Zavřena může být i hranice mezi Řeckem a Bulharskem, která je ovšem daleko delší než hranice na nejkratší cestě, tedy přes Makedonii.

Kritici tohoto kroku (nejen) z řecké strany upozorňují na dvě věci. Z Řecka se prý stane „černá skříňka“, kde budou uvězněny miliony uprchlíků, protože jejich proud neustane. Profesionální pašeráci a průvodci nelegálních migrantů, kterých je asi 30 tisíc, nepochybně najdou jiné efektivní stezky a trasy. Co se hromadění lidí v Řecku týče, proud zcela jistě značně poleví – poté, co vzniknou na cestě zábrany – a krom toho může Řecko vyjednávat s EU o výstavbě a financování důstojných sběrných táborů na řeckých ostrovech.

Co se týče náhradních tras, ty jistě vzniknou, ale nebudou zdaleka tak pohodlné jako trasa makedonská. Přes Rumunsko a kam pak? Do Maďarska? Přes Albánii?

Nikdo není tak naivní, že by si myslel, že připravované utěsnění severního Řecka vyřeší vše: samozřejmě že Turecko musí začít plnit dohody s EU, samozřejmě že se musí stabilizovat situace v Sýrii a spousta dalších věcí. Může to ale zásadně pomoci a to je nejdůležitější pro přežití Schengenu, na kterém jsou životně závislé mnohé evropské ekonomiky a obzvláště silně ekonomika česká.

Evropa se ale musí přestat bát používat slova (a následně i instrumenty), jako jsou „tábor“ (dočasný tábor, kde se čeká na vyřízení azylu, nemá ani náznakem nic společného s tím, že by chtěl někdo někoho likvidovat, asociace s holokaustem jsou prostě nevhodné a nevkusné) nebo „plot“ (plot na vnější hranici Schengenu bude proto, aby nemuselo být desetkrát víc plotů uvnitř Schengenu). Pomáhat lidem v nouzi? Jednoznačně ANO, ale jejich příchod musí být spořádaný, úředně evidovaný, regulovaný a kontrolovaný. Čekání na azyl prostě nějakou dobu trvá a je to tak správně.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.