Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: O potenciálu dalších brexitů

Názory

  13:11
PRAHA - Brexit zatím nenašel žádné imitátory. Opravdové ohrožení jednoty a koheze EU je ale logicky pravděpodobnější až po nějaké době než okamžitě. Pokud někdo odejde, z eurozóny či z EU, bude k tomu situace nějakou dobu dozrávat. Proces, během kterého se Británie odcizovala Evropské unii, také trval dlouho a kořeny má na konci 80. a na začátku 90. let, píše ve svém dnešním komentáři pro Financial Times Wolfgang Münchau.

Důsledky brexitu.. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Podobný proces nyní probíhá i v jiných evropských zemích, i když z jiných důvodů než v případě Británie. Euroskepticismus je na vzestupu v Řecku, které je ve stavu permanentní deprese vinou špatného krizového managementu eurozóny. A také v Itálii, kde ekonomika funguje dosti zoufale už od vstupu do eurozóny. Celý italský politický systém je v současnosti ve stavu rebelie. Bývalý premiér Matteo Renzi žádá uvolnění fiskálních pravidel pro eurozónu. Silvio Berlusconi, další bývalý předseda vlády, žádá vytvoření paralelní měny, další žádají referendum o odchodu z eurozóny.

Polsko a Maďarsko mají ultrakonzervativní, vůči EU nepřátelské vlády. Poslouchá-li člověk výroky Viktora Orbána, musí se tázat, jak dlouho Maďarsko vydrží v EU poté, co přestane být čistým příjemcem dotací. Právě přísun peněz z evropské kasy je jediné, co Orbána dosud drží na uzdě. A objem společných evropských peněz se po odchodu Británie z EU bude tenčit.

Zájmy se rozcházejí v různých oblastech. Uvnitř eurozóny je svobodný pohyb pracovní síly důležitý proto, že alespoň částečně vyrovnává ekonomickou nerovnováhu. Ale to, co je v eurozóně bráno jako svoboda pohybu, je v Británii chápáno jako migrace. Konflikt mezi dominantní eurozónou a jejím slabším a nespokojeným vnějším okrajem bude akutnější pro více zemí.

Důvodem, proč se ostatní členové zdráhají Británii rychle následovat, jsou nejasné důsledky brexitu. Pokud se ukáže jako zřejmé, že brexit nemusí vyvolat krizi, možná vykročí v britských stopách více zemí.

V příštích letech lze očekávat nějaký posun v EU, kdy se budou pravomoci přesouvat více do centra v celé řadě oblastí, především v oblasti vládnutí v eurozóně.

Münchau si je jist, že se Francie s Německem na něčem dohodne. Ale bude to spíše silnější evropský stabilizační mechanismus podle toho, jak si přeje Německo. Německo však výměnou prosadí přísnější supervizi národních rozpočtů. Možná to sblíží Německo a Francii, ale odcizí to Itálii.

Co se týče zemí, jež nejsou členy eurozóny, Münchau očekává, že začnou zpochybňovat své členství v Unii poté, co začne přinášet méně materiálních benefitů, a poté, co bude zjevné, že je Unie spravována především v zájmu eurozóny.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...