Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
17. října 2017 13:12 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Rozdíl mezi Českem a Kyrgyzstánem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Na snímku při podepsání kontraktu kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na snímku při podepsání kontraktu kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev... | foto: prezident.kg

Jaký je rozdíl mezi Českou republikou a Kyrgyzstánem? Například v tom, že když kyrgyzská vláda zjistí, že její vicepremiér uzavřel nevýhodnou smlouvu na výstavbu kaskády hydroelektráren s neprůhlednou firmou Liglass Trading, smlouvu zruší a vypoví.

Ano, je to ten skandál, kdy se za českou firmu, která nemá prokazatelné výsledky ani zkušenost v oboru, v Kyrgyzstánu přimlouval kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář. Soud asi bude, ale kyrgyzská vláda je přesvědčena, že vyhraje – také proto, že Liglass neplní jednu z důležitých smluvních podmínek.

Když český ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček uzavře memorandum na průzkum těžby lithia s neprůhlednou australskou firmou European Metals Holding, schválí parlament po diskusi jakési nezávazné doporučení, ale vláda nezruší nic.

Můžeme samozřejmě diskutovat o tisíci a jednom rozdílu v obou případech, samozřejmě je zajímavé znát detaily toho, jak se mohla australská firma zaháčkovat v Česku, postupně, už od roku 2010, a kdo s tím měl co společného.

Celkový obraz je ale takový, že „good governance“ se pozná také podle toho, jak rychle a flexibilně jsem schopen korigovat vážné chyby. Chyby může udělat každý, konkrétní úředník nebo ministr může podlehnout korupčním tlakům a podobně. Neschopnost a špatné vládnutí se bohužel poznají podle toho, že nejsem schopen špatná rozhodnutí co nejdříve korigovat a změnit. Kyrgyzstán v tomto ohledu vyhrává nad Českou republikou, a navíc si také umí lépe ohlídat národní a strategický zájem. Tady už ani nejde mluvit o posunu české politické a vládní kultury někam na východ, protože Kyrgyzstán je daleko na východ od nás.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

  • 7Diskuse
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz