9. srpna 2010 9:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Moskva se dusí. Kvůli smogu stoupla úmrtnost, kolabují i mladí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Moskva se dusí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moskva se dusí | foto: Reuters

MOSKVA Ruské hlavní město se dál dusí pod příkrovem vedra a smogu z požárů v okolí Moskvy. Množství škodlivin v ovzduší i dnes dvoj- až trojnásobně překračuje maximálně přípustné normy, o víkendu však šlo až o sedminásobek.

Situace v metropoli se nezlepší přinejmenším do poloviny týdne, kdy by smog mohla rozptýlit změna směru větru. Podle neoficiálních údajů úmrtnost v Moskvě oproti loňsku vzrostla o 250 procent.

"Úřady statistické údaje nezveřejňují, aby utajily svou bezmocnost. Márnice a krematoria jsou přeplněny", řekl listu Kommersant ředitel nejmenované pohřebnídodal.


Podle listu Moskovskij komsomolec se do márnic v posledních týdnech přiváží až třikrát více zesnulých než obvykle. Podle lékařů vedrům nejčastěji podléhají pacienti s chorobami srdce, a to nejen staří lidé, ale i čtyřicátníci a třicátníci. V rizikové skupině jsou i lidé s plicními nemocemi.

Čtěte také

O zdravotních potížích Moskvanů svědčí i další rekord v počtu výjezdů sanitek k naléhavým případům. V pátek museli zdravotníci zasahovat v 10.147 případech, zatímco před rokem bylo výjezdů jen 6566; s výjimkou krajních případů je však prý zakázáno pacienty hospitalizovat. Sanitky nebývají klimatizovány, a tak se občas hroutí i zdravotníci. Na podmínky v nemocnicích, kde klimatizací bývá vybaveno jen ředitelství, si stěžují lékaři a zdravotní sestry.

Úleva v obchodních centrech

Před smogem a vedrem se mnozí obyvatelé metropole snaží zachránit útěkem do klimatizovaných prostor, tedy hlavně do

nákupních středisek, kde stoupá počet klientů. Ti, co si to mohou dovolit, přespávají v hotelech, anebo na pracovišti či v osobním autě, pokud je vybaveno klimatizací. Z obchodů totiž mizí nejen hygienické roušky, ale i klimatizace a větráky, jejichž cena prudce vzrostla. Ve 123 protismogových centrech, které otevřely moskevské úřady, podle serveru lifenews většinou klimatizace nefungují, anebo kapacita čítá jen pět až deset lidí. "Spoléhat se lze jen na sebe," konstatovala televize Rossija 24.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz