Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Mosteckou uhelnou prošetřuje policie

Česko

ÚSTÍ NAD LABEM Policie opět vyšetřuje privatizaci Mostecké uhelné společnosti z konce 90. let. Včera o tom informovala Česká televize (ČT). Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká řekla, že odloženou kauzu nařídila otevřít na základě výsledků vyšetřování švýcarských orgánů.

Česká policie vyšetřovala transakce spojené s ovládnutím dolů téměř deset let, případ vloni v létě odložila. Švýcarská generální prokuratura, která uzavřela vyšetřování letos na jaře, dodala české protikorupční policii nové důkazy, díky kterým je možné ve vyšetřování pokračovat. Švýcaři však byli ochotní vydat informace o podezřelých bankovních kontech jen pod podmínkou, že česká strana znovu oficiálně zahájí vyšetřování. To zahájili ústečtí žalobci. „Zdejší státní zastupitelství požádalo švýcarskou stranu o informace cestou právní pomoci,“ řekla náměstkyně krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem Lenka Bradáčová.

Podle policie byla Mostecká uhelná společnost (MUS) v roce 1998 ovládnuta pomocí peněz, které měla povinně odkládat do rezervních fondů na budoucí rekultivace. Několik miliard z nich však odešlo na řadu zahraničních účtů.

Švýcarská prokuratura má teď údajně v rukou důkazy, že jsou totožné s těmi, za které MUS koupila společnost Investenergy.

Státní zastupitelství uvalilo na vyšetřování přísné informační embargo. Podle zdrojů blízkých vyšetřování jsou podezřelí údajně čtyři Češi a jeden belgický občan. Žalobci však odmítli spekulace, že případ tunelování MUS souvisí s kauzou podnikatele Romana Janouška, o kterého se v souvislosti s jeho zahraničními konty švýcarské úřady také zajímají. „V této kauze se nám toto jméno v žádném okamžiku neobjevilo,“ vysvětlila Bradáčová.

Aktéři jsou podezřelí ze čtyř trestných činů Server iHNed.cz na jaře informoval, že podle švýcarských vyšetřovatelů jsou aktéři transakce podezřelí ze čtyř hospodářských trestných činů, včetně padělání dokumentů a praní špinavých peněz. Švýcarská prokuratura podle serveru také nařídila švýcarským bankám zablokovat peníze, které by mohly pocházet z trestné činnosti. Celkem prý bylo zablokováno asi 700 milionů švýcarských franků (zhruba 13,4 miliardy korun). Hospodářské noviny napsaly, že hlavními osobami operací jsou tehdejší ředitel dolů Antonín Koláček, českošvýcarský podnikatel Jiří Diviš a bývalý vysoký manažer Mezinárodního měnového fondu Jacques de Groot.

Firma MUS v prosinci loňského roku změnila název na Czech Coal Services.

Její mluvčí Liběna Novotná včera řekla, že se vedení společnosti ke kauze nebude vyjadřovat.

Mostecká uhelná společnost, předchůdce Mostecké uhelné, a.s., vznikla v listopadu 1993 spojením bývalých státních podniků Doly a úpravny Komořany, Doly Ležáky a Doly Hlubina. Společnost od té doby několikrát změnila vlastníka.

Mostecká uhelná Vznikla v listopadu 1993. Společnost několikrát změnila vlastníka. V roce 1998 v ní největší podíl patřil Appian Group. V roce 2003 ji od investičního fondu Appian Central Europe Development Investment Funds PCC Limited koupili Antonín Koláček (40 procent), Luboš Měkota (40 procent), Petr Pudil (deset procent) a Vasil Bobela (deset procent), v roce 2006 podíly převedli na firmu Czech Coal N. V. Ve stejném roce odkoupil menšinový podíl prostřednictvím kyperské společnosti Indoverse Czech Coal Investments Limited podnikatel Pavel Tykač.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...