Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Motory severokorejských raket pocházejí nejspíš z Ukrajiny, tvrdí New York Times

Svět

  14:36
NEW YORK - Úspěšný vývoj strategických raket umožnil Severokorejcům nákup mohutných raketových motorů na černém trhu, které mohou pocházet z ukrajinské továrny s historickými vazbami na ruský raketový program. Napsal to v pondělí americký list The New York Times s odvoláním na informace zbrojních analytiků a amerických tajných služeb. Ukrajinská strana však tvrzení listu dementovala.

Kim prý prohlásil, že jeho národ „ukáže Spojeným státům svou odvahu“. foto: Reuters

Nová zjištění mohou podle newyorského listu vysvětlit, jak se mohlo KLDR tak rychle podařit raketu vyrobit po sérii těžkých nezdarů, z nichž některé mohla způsobit americká sabotáž severokorejského výrobního řetězce nebo kybernetický útok. Podle Mezinárodního ústavu pro strategická studia (IISS) Pchjongjang v posledních dvou letech po neúspěších změnil podobu raket i dodavatele komponentů.

Trump telefonicky hovořil s čínským prezidentem. Chtějí jaderné odzbrojení KLDR

Prezident Donald Trump za zdroj hospodářské a technické podpory KLDR označuje jen Čínu, připomíná list. O Ukrajině nebo Rusku se nezmínil. Analytici, kteří studovali fotografie vůdce Kim Čong-una při inspekci raketových motorů, dospěli k závěru, že jsou odvozeny od modelů RD-250, jež poháněly sovětské rakety. Motory jsou tak silné, že jedna raketa dokáže mezi kontinenty přepravit deset jaderných hlavic.

Američtí experti se podle The New York Times zaměřují na závod v ukrajinském městě Dnipro (dříve Dněpropetrovsk), které leží nedaleko fronty oddělující postavení ukrajinských jednotek a proruských separatistů. Za studené války tato továrna vyráběla ty nejsmrtonosnější sovětské rakety, včetně mohutného modelu SS-18. I po rozpadu SSSR továrna zůstala důležitým dodavatelem ruské armádě.

Kromě Spojených států a Jižní Koreje severokorejský test odsoudili také...
Pchjongjang tvrdí, že nyní je s to zasáhnout prakticky jakékoliv místo na Zemi.

Po svržení proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče v roce 2014 ale Moskva zrušila zakázky na modernizaci svých raket a továrna je v problémech. Zápolí s nesplacenými dluhy a nízkou pracovní morálkou. Experti věří, že právě odtud pocházejí motory RD-250, které v červenci poháněly dvě první mezikontinentální strategické rakety KLDR.

„Motory pravděpodobně přišly z Ukrajiny, zřejmě ilegálně. Otázka je, kolik jich (Severokorejci) mají a zda jim Ukrajina nyní pomáhá,“ řekl americkému listu analytik IISS Michael Elleman.

Záhada, jak se dostaly do KLDR

Podle ruských zdrojů jde o závod Južmaš, založený v Sovětském svazu v roce 1944. Továrna na svém webu uvádí, že se nikdy nepodílela, nepodílí ani nebude podílet na přenosu jakékoli nebezpečné technologie mimo ukrajinské území.

„Ukrajina nikdy raketové motory ani jiný druh raketové technologie Severní Koreji nedodávala,“ uvedl podle agentury Reuters v oficiálním prohlášení také tajemník ukrajinské Bezpečnostní a obranné rady Oleksandr Turčynov. Američtí experti ale podle The New York Times těmto ujištěním nevěří.

USA nemají žádné důkazy, že by nynější ukrajinská vláda Petra Porošenka věděla, co se v továrně děje, a měla nad tím kontrolu. Jak se motory dostaly do KLDR, zůstává záhadou, konstatoval americký list.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!