8. února 2010 10:49, aktualizováno  13:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mráz a sníh znovu udeří. Teploty klesnou k - 20, napadne 40 centimetrů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Od středy zasype Česko sníh, do pátku ho může napadnout až 40 centimetrů. Zatímco ve středu očekávají meteorologové jen do šesti centimetrů nové sněhové pokrývky, ve čtvrtek může připadnout dva až 15 centimetrů a v pátek dokonce šest až 20 centimetrů. Hrozí proto sněhové jazyky a závěje.

Mráz bude i nadále, hrozí také náledí. V noci na úterý mohou teploty poklesnout až k minus 15 stupňům Celsia, přes den pak vystoupají na minus tři.

"Do úterý bude slabé sněžení spíše jen ojedinělým jevem, ve středu už bude sněžit místy a může napadnout nula až šest centimetrů," uvedl na svém webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ve čtvrtek pak sníh zasype celé Česko, přibude až 15 centimetrů bílé pokrývky.

"Od čtvrtka se budou místy tvořit sněhové jazyky, od vyšších poloh i závěje. Během pátku místy vydatnější sněžení, předpokládané množství nového sněhu je šest až 20 centimetrů" upozorňují meteorologové.

V dalších dnech bude sněži a mrznout. Podívejte se na aktuální předpověď počasí.

Na většině území přitom už nyní leží mezi 20 a 30 centimetry sněhu, na horách pak od půl metru do 130 centimetrů. Pražská Libuš třeba hlásí 17 centimetrů.

Sněhová nadílka se pravděpodobně udrží, tento týden by podle předpovědi neměly teploty vystoupat nad bod mrazu. Přes den se rtuť teploměru může vyšplhat k minus třem stupňům, v noci by mělo být mezi minus šesti až minus deseti stupni. Třeba v noci na úterý ale hlásí meteorologové minus šest až minus deset, při zmenšené oblačnosti až minus 15 stupňů Celsia.

Příliv studeného vzduchu od východu způsobuje tlaková níže. Ochlazení je v Česku znát už od neděle, například na Lysé hoře naměřili minus 15 stupňů. Ráno pak bylo nejchladněji na Horské Kvildě, minus 23,6 stupně.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz