25. prosince 2008 15:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mráz zlepšil lyžování a zkomplikoval dopravu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Chladné počasí s mrazy a někde i se sněžením zlepšilo na horách podmínky k lyžování. Mnozí provozovatelé lyžařských areálů intenzivně zasněžují sjezdovky, aby je připravili na nápor turistů, který očekávají na přelomu roku. Vytrvalé sněžení nebo náledí však na mnohých místech zkomplikovalo dopravu.

Provozovatelé zimních areálů v Krkonoších a v Orlických horách využívají současné mrazivé počasí k intenzivní výrobě technického sněhu, který zlepšuje lyžařské podmínky na sjezdových tratích. V Krkonoších se lyžuje ve všech velkých střediscích, mimo provoz jsou pouze některé menší lyžařské areály. Například Harrachov, který patří k nejoblíbenějším střediskům v západních Krkonoších, je plný turistů a další nápor návštěvníků tam čekají o víkendu. "Zatím je lyžování bez front, ale musíme se připravit na větší nápor," řekl vedoucí lanovky Milan Goč.

V Orlických horách, kde bylo možné do Vánoc lyžovat pouze v Říčkách, se rozjela také lanovka v Deštném. "Podmínky pro lyžování se výrazně vylepšily a dnes spouštíme také večerní lyžování. Lyžuje se na modré sjezdovce, červenou sjezdovku intenzivně zasněžujeme," informovali vlekaři z Deštného na svých webových stránkách.

Sněhová děla jedou od rána naplno také na libereckém Ještědu, kde je zatím v provozu jediná 400 metrů dlouhá sjezdovka F10. Ostatní tratě nemohli provozovatelé kvůli vysokým teplotám a dešti pro lyžaře připravit. "Snažíme se vylepšit F10 a připravit další tratě, chtěli bychom otevřít Bucharku a také Libereckou sjezdovku, to ale zřejmě nebude dřív než na začátku příštího týdne," řekl vedoucí areálu Jakub Čeřovský.

Na běžky do Jizerek
Zima se pozvolna rozjíždí i v Beskydech. V provozu jsou částečně střediska Mezivodí a Pustevny. Také zde teploty pod bodem mrazu umožňují vyrábět technický sníh. Už v pátek by se měl proto rozjet vlek například v Horském středisku Javorový vrch. Zasněžování začalo i v dalších areálech.

Pro vyznavače běžek nabízejí ideální podmínky Jizerské hory a Krkonoše, kde jsou upravené tratě.

Vytrvalé sněžení dnes od rána komplikovalo dopravu na některých místech Moravskoslezského kraje. V horských oblastech Bruntálska a Frýdecko-Místecka, ale i na Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku byly silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Kolem pěti centimetrů sněhu museli odklízet silničáři na Šumavě, sněhové přeháňky ztížily motoristům jízdu také na severu Olomouckého kraje v okresech Šumperk a Jeseník. Opatrní museli být i řidiči ve vyšších polohách Zlínského kraje, kde silnice pokrývala ujetá vrstva sněhu.

Lidovky.cz, ČTK
  • 9Diskuse
Najdete na Lidovky.cz