31. ledna 2012 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Dobrá chuť

Mrazy vinaře těší, ledové víno sklidí už teď

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Sklizeň ledového vína (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sklizeň ledového vína (ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

Mrazy, které přišly v minulých dnech na jižní Moravu, dělají radost vinařům, kteří nechali na vinicích hrozny pro ledové víno.

Jedna z největších firem v regionu Znovín Znojmo sklidí šest tun hroznů ve středu, řekl její ředitel Pavel Vajčner. Silné mrazy kromě úrody ledových hroznů mohou přinést ale také škody, kritická je hranice minus 18 stupňů Celsia.

Znovín nechal na vinicích hrozny odrůd Tramín a Rulandské modré. "Chystáme se na ně ve středu. Sice už mrzne, ale mají být ještě větší mrazy, tak to v klidu posbíráme za dva dny," uvedl Vajčner. Podle něj půjde o velkou raritu, ledové víno vinaři obvykle sklízejí koncem kalendářního roku. Leden je výjimkou. "Ve středu to bude ale dokonce už únor. To jsem ještě nezažil," uvedl Vajčner.

Hronzy má Znovín na vinici U tří dubů ve Stošíkovicích na Znojemsku. Podle firmy je to nejvzorněji obdělaná vinice ve střední Evropě. "Teď už to můžeme říci, kde hrozny jsou, do středy nám je snad nikdo nevybere," uvedl Vajčner. Z šesti tun hronzů podle něj bude kolem 6000 lahviček vína o dvou decilitrech.

Silné mrazy ale mohou napáchat i škody

Na mrazy počkali i v rodinném Vinařství Baloun na Břeclavsku. Sklízet budou už v úterý. Hronzy mají ještě asi na jednom hektaru vinic. "Čekání se nám vyplatilo," řekl Radomil Baloun. Někteří vinaři podle něj situaci už vzdali, těm, kteří vydrželi, se to vyplatilo. Museli ale investovat do hlídání vinic, na které stále útočí špačci.

Mrazy kromě pozitiv mohou přinést i škody na vinicích. Podle odborníků je kritická teplota minus 18 stupňů. Na většině míst jižní Moravy navíc není sníh, který keře obvykle v zimě částečně chrání. "Nejhorší je, když v noci mrzne a ráno zasvítí sluníčko. Tehdy dochází k největším škodám. Při teplotách minus 25 namrzá i dřevo," uvedl Vajčner.

Jeho slova potvrzuje i ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška. "Nejhorší jsou mrazové kotliny, kde je větší zima. Vinice na kopcích obvykle nemají problém. Mráz v tomto období ale velké problémy přinést nemusí. Horší je, když přijde na jaře," uvedl Krška.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse