31. března 2011 10:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mučili ho. A on doufal, že mu Češi udělí azyl

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Útěk před mučením. Běloruský opoziční politik Ales Michalevič dostal v Česku azyl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Útěk před mučením. Běloruský opoziční politik Ales Michalevič dostal v Česku azyl | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Rozhodně nedělá dojem zlomeného člověka. Opoziční běloruský politik a někdejší prezidentský kandidát Ales Michalevič, který v Česku dostal politický azyl, přitom na vlastní kůži pocítil tvrdost režimu Alexandra Lukašenka.

"Byl jsem si jistý, že mě Češi Bělorusku nevydají," řekl o tom, proč zamířil do Prahy, v rozhovoru pro LN.

Michaleviče zatkli v prosinci po demonstraci v Minsku. Během dvou měsíců strávených ve vazební věznici zažil ponižování, kdy například musel dlouho stát nahý s roztaženýma nohama. V rozhovoru pro LN také uvedl, že mučení odpůrců režimu se může dít i s vědomím prezidenta Lukašenka, byť ten nemusí znát detaily. "Každopádně Lukašenko i v televizi veřejně prohlásil, že vše se děje s jeho souhlasem," řekl. Utéct se Michalevič rozhodl poté, co se v únoru dostal na svobodu. Nyní se obává o svou rodinu, která zůstala v Bělorusku.

* LN Pamatujete si na moment, kdy jste se definitivně rozhodl, že utečete ze své vlasti?

Ano, nebylo to ve vězení. Ale až když mě pustili. Zatkli mě v noci na 20. prosince, hned po demonstraci v centru Minsku. Byl jsem na ní, to ano, ale ani jsem nevystupoval, prostě jsem jen šel s ostatními. Přišli si pro mě ráno, ve 4 hodiny 30 minut rozkopli dveře a sebrali mě. Na svobodu jsem se dostal po dvou měsících, 19. února. V naprosté tajnosti jsem připravil tiskovou konferenci a za dva týdny ji svolal. Tam jsem všechno řekl - jaké to v tom vězení bylo. Věděl jsem, jaké to bude mít důsledky - půjdu opět za mříže. A možná na dlouho. Ne že bych se bál, ale v tu chvíli jsem pochopil, že mohu být mnoha lidem prospěšný, když budu na svobodě, možná v zahraničí. A rozhodl jsem se k odchodu ze země.

* LN Řekl jste to své ženě?

Samozřejmě, ale ona hned odpověděla, že s dětmi zůstane v Bělorusku.  • 4Diskuse


Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky