Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Můj čtenářský zážitek ze sobotních LN

Názory

  11:58
Sociální demokracie se - podle průzkumů veřejného mínění - přiblížila na dostřel ODS. A nejen to. Být volby do sněmovny nyní, nezískaly by ODS a KDU-ČSL společně většinu v nové Poslanecké sněmovně.

Jiří Paroubek na zasedání ČSSD. foto: Pavel Wellner Lidovky.cz

Ostatně nemají ji ani v té dosavadní. Tedy, žádná změna.

A tak některé sdělovací prostředky obratem přešly od celkem běžných politických útoků vůči mé osobě k běsnění. Až mám někdy strach o duševní zdraví takto umanutých novinářských šmoků. Na stránkách Lidových novin ze soboty 19. listopadu autoři odhodili zbytek slušnosti.
A tak jsem se v článku "Ten člověk je třída, říkal premiér o agentovi StB " dozvěděl, že se snažím "zapírat dalšího známého, který se (mně) stal nepohodlným". Prý proto, že je agentem StB. A Lidové noviny v článku píší o druhém mém známém, který má údajně tentýž problém.

Jako pokrok vidím, že se ani fantazírující Lidové noviny nesnaží sdělit veřejnosti, že mě vlastně řídí bývalý agent StB.

S tímto cílem zřejmě tato kampaň vůči mně počátkem minulého týdne v některých médiích vznikla. Poté, co jsem v tiskovém prohlášení sdělil, že jednoho z obou pánů jsem viděl za sedm měsíců od svého jmenování premiérem letmo pět minut a druhý údajný agent, mimochodem opravdu vynikající právník, toho času není v žádném smluvním vztahu k úřadu vlády, zájem médií opadl.

Běžně se setkávám při své práci se stovkami lidí, opravdu si je neprolustrovávám a ani to není technicky možné. Přeji politické konkurenci, která tak usilovně pátrá v mém okolí, hodně dalších "úspěchů".

Druhým skvělým dílkem sobotního vydání je článek Václav Havel v Ráji. Tak mohutný útok na Václava Havla z pera jakéhosi novinářského eléva je důkazem mravního úpadku Lidových novin.

Pokud to vedení jejich redakce neví, Václav Havel je - a vím to díky svým četným zahraničním cestám - momentálně v zahraničí nejznámějším a nejuznávanějším Čechem. Z tohoto úhlu pohledu jsou osobní útoky na mě v tomto článku obsažené sice trapné, ale přehlédnutelné.

Uvedu proto jen jednu perlu za všechny: "A Jiří Paroubek-Najít někoho tak dokonale bez názoru... by bylo nesmírně složité." Jen tiše připomínám, že zřejmě nikdo z (československých a českých) ministerských předsedů přede mnou nenapsal za celé své vládnutí tolik článků do denního tisku jako já.

Zřejmě nikdo z politiků nesděloval tak často české veřejnosti v článcích své názory na otázky vnitřní politiky, hospodářského vývoje i zahraniční politiky jako já za posledních sedm měsíců. Napsat o někom, kdo tak často přichází se svými názory na veřejnost, že nemá názory, je poněkud nesmyslné a nesoudné. Ostatně jako celý článek.

Pan Plesl v sobotu pro změnu fantazíruje v článku Rath pomáhá ODS, ale ta si sama dává šach, že "jestli měl Zeman svou D 47 a Špidla s Grossem svůj Unipetrol, tak Paroubek má své elektronické mýtné".

Pokud vím, o této věci - tedy o výběru vítěze tendru na dodavatele elektronického mýtného - rozhodla nikoliv vláda, ale přímo a sám ministr dopravy. Pokud se v tendru neúspěšné firmy odvolají k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a ten jejich námitky uzná, bude to opravdu znamenat politickou smrt ministra dopravy (jednal bych opravdu rychle).

Ale nevím, co bych já s tímto samostatným rozhodnutím ministra dopravy z KDU-ČSL měl společného. Jestli pan Plesl ví více nežli já o tomto tendru, nechť to zveřejní. A to nejlépe hned!

V kulturní revue LN téhož dne jsem dostal ...rajče. Prý byl můj projev před závěrečným představením Festivalu německého divadla " jedinečnou klauniádou".

O mém čtvrtečním několikahodinovém jednání s předsedou Evropské komise Barrosem se veřejnost dozvěděla z LN, že jsem měl menší problém s udržením pozornosti a málem (! - jak zločinné) jsem zíval. Přitom na tiskové konferenci po jednání byly LN přítomny.

Snad by si tedy jejich čtenáři zasloužili dostat informaci, že jsme s předsedou Barrosem jednali velmi podrobně o evropské finanční perspektivě na léta 2007 - 2013, o možnosti zřízení Evropského technologického institutu v Brně, o přípravě informační kampaně o EU, o výsledcích mé cesty po Balkáně (problém Kosova a Černé Hory) atd.

Zkrátka, ať dělám co dělám, všechno, alespoň podle LN, dělám špatně. To snad i na politického nešiku jako jsem já, je příliš.

Chápu, že každý něčemu či někomu straní. Nemyslím si, že mezi čtenáři LN je mnoho lidí, kteří by byli v pokušení v příštích volbách volit sociální demokracii. Proto považuji štvaní proti mé osobě v LN za nadbytečné a tedy nepatřičné. Volebnímu výsledku ODS to nepomůže!