31. prosince 2008 10:27 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Můj hnůj není fuj

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 53Diskuse
Vladimír Dryml | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Dryml | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Sociálnědemokratická politika je pokračování byznysu jinými prostředky. Důkazem budiž pan Vladimír Dryml. Tento bývalý náměstek ministra zdravotnictví a blízký spolupracovník Davida Ratha jde za svými cíli velmi nevybíravě.

Po listopadových volbách získal coby ředitel nemocnice ve Vrchlabí na kandidátce ČSSD mandát senátora, post v krajské samosprávě i funkci vicehejtmana. Jeho veleúspěšný „byznysplán“ se zadrhl v okamžiku, kdy část spolustraníků odmítla koupit se ztrátou hospodařící nemocnici Drymlova chlebodárce.

Podnikavý socialista si věděl rady, začal shánět špínu na krajskou šéfku strany Orgoníkovou a v okamžiku, kdy to prasklo, se dost hloupě snažil se z kauzy vyvléknout.

Jenže to tak jednoduše nepůjde. Už z toho mála, co server iDnes.cz zveřejnil včera odpoledne, vyplývá, že Jan Morava je vedle sociálnědemokratického matadora jen naivním vejtahou. Pan senátor mluvil brutálně upřímně a o jeho záměrech lze stěží pochybovat.

Nyní se ukáže, jestli ČSSD není náhodou horší partou než ODS. Pan Dryml by měl stejně jako Jan Morava složit veškeré funkce. A nejen to, odpovědnost by měli nést i další straničtí činitelé, kteří byli v kauze namočeni. To prosím není z mé hlavy, to je návod Jiřího Paroubka.

Proti případné bagatelizaci a marginalizaci případu se sluší osazenstvu Lidového domu osvěžit paměť několika citáty: „politické praktiky v plné nahotě“ či „dovedla českou politiku až na její nejpokleslejší úroveň“. To jsou „případové ortely“ z úst samého předsedy, o nichž se nepochybuje.

Jak si oranžoví poradí s tím, že Dryml je na rozdíl od Moravy daleko významnějším straníkem a hlavounem, a co to vypovídá o atmosféře v ČSSD, nechme na dimunech a tvrdících. Stranické věrchušce nezávidíme předsedovu mantru o presumpci viny, i když si lze stěží představit mocichtivějšího blouda, než je pan Dryml. Po skandálu Jana Moravy bylo jeho chování exponenciálně pitomé a už nevzbuzuje ani tak soucit jako spíš nevolnost.

Otázka na závěr. Kdo protlačoval pana Drymla do kandidátek? Odpověď znají strážci politické kultury v Lidovém domě.
  • 53Diskuse


Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky