Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Musí mít Praha dluhy? ptali se studenti

Česko

Jeden jako druhý. Tak zhodnotili kandidáty pěti stran do pražských komunálních voleb někteří studenti po veřejné debatě s nimi.

PRAHA Na zhruba stovce zaplněných židlí posedávají studenti středních škol. Řada z nich sice ještě nevolí, ale zajímají se, co se kolem nich v jejich městě děje. Pět deset rukou je neustále ve vzduchu. Studenti se hlásí o možnost položit otázku zástupcům pěti politických stran, které chtějí uspět ve volbách na pražský magistrát. Zdaleka ne na všechny dotazy se dostane.

„Slibujete hromadnou dopravu zadarmo pro děti do 15 let. Co vás k tomu vedlo? Jaká jsou na tom pozitiva? Bude to přece stát peníze, které budou jinde chybět,“ ptá se jedna studentka Borise Šťastného, šéfa pražské ODS.

„Chceme pomoci rodinám s dětmi a aby se podporovala hromadná doprava,“ odpovídá Šťastný. „Bude to stát 60 až 80 milionů korun, které vezmeme z výnosu Karty Pražana, kterou si budou moci koupit turisti,“ dodává.

Karta Opencard je téma, ke kterému se musí Šťastný několikrát vracet. „Projektové řízení bylo manažersky špatně nastaveno,“ řekl Šťastný studentům a ti se po sobě jen nevěřícně koukají.

Kromě Opencard se mluví o podpoře kultury, magistrále, stadionu fotbalistů Bohemians ve vršovickém „Ďolíčku“ i o volební kampani. „Proč se vyrojilo tolik plakátů zaměřených proti narkomanům a bezdomovcům?“ zajímá jednu studentku. „Je to populismus,“ odpovídá jednoznačně Petra Kolínská, lídryně za Stranu zelených. „Měli jsme s takovými plakáty ve straně problém. Vadilo mi to a jsem rád, že jsme je stáhli,“ souhlasí lídr ČSSD Jiří Dienstbier.

Publikum studentů středních škol je sice disciplinované, ale náročné. „Ze začátku to bylo politické blábolení,“ zhodnotili po skončení debaty výkon politiků dva gymnazisté. „Mohli se víc zaměřovat na naše dotazy, vybírali si, na co odpoví, rychle změnili téma,“ tvrdí. Jejich přízeň si nezískal ani jeden z kandidátů. „Až moc se ve všem podobali.“ Ne že by se studenti nezasmáli. Výbuch smíchu nechtěně vzbudil Šťastný, když reagoval na poznámku k citlivému tématu pražská ODS a její nový názor na Kaplického blob. „Vidíte, že se měníme,“ řekl Šťastný a sál se rozezněl smíchem. Studenty hodně zajímala ekonomika a zadlužení Prahy. „Nejsem si jistý, jestli je Praha ještě bohatá,“ prohlásil kandidát na primátora TOP 09 Zdeněk Tůma. Podle něj je totiž dnešní vyrovnané hospodaření města dotované z podřízených organizací. O tom, jaká je ekonomická situace třeba dopravního podniku, se přitom moc neví.

Potíž v hospodaření Prahy vidí i další kandidáti. „Nevíme, na čem jsme. Uzavírá se na poslední chvíli velké množství zakázek,“ říká Dienstbier. Tím se bude zabývat antimonopolní úřad.

***

KANDIDÁTI V DEBATĚ

* Zdeněk Tůma (TOP 09) Zapomeňme na investovanou miliardu do Opencard a zaměřme se na to, co s kartou dál. Nelíbí se mu nátlak, aby si ji Pražané pořídili kvůli dopravě, ale ekonomickou motivaci by schvaloval.

* Boris Šťastný (ODS) Zdůraznil, že Praha hospodaří vyrovnaně. Sliby ODS jsou s tím v souladu. Například na dopravu pro děti do 15 let zdarma by chtěl peníze získat z výnosů Opencard. * Jiří Dienstbier ml. (ČSSD) Pražané prý vnímají narkomany a bezdomovce jako problém.

Plakáty ČSSD v Praze 5, které slibovaly, že z městské části tito lidé zmizí, se mu nelíbily. Je prý rád, že je vedení ČSSD zatrhlo.

* Petra Kolínská (SZ) Z pražské magistrály by se měl stát městský bulvár. Neměla by se zahloubit v prostoru u Národního muzea do země. Naopak, auta by se měla odvést úplně jinam.

* Markéta Reedová (VV) Podle ní zvedá ODS téma Kaplického blobu příliš pozdě.

Postaven sice teoreticky být může, ale je to kromě jiného otázka peněz. A ministerstvo kultury prý říká, že peníze nedá.

Autor: