21. září 2010 12:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Muslimští povstalci v Thajsku terorizují učitele. Chtějí vlastní stát

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Muž se zbraní (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž se zbraní (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BANGKOK Muslimští povstalci v jižním Thajsku zapalují školy a vraždí učitele ve zřejmé snaze dosáhnout vytvoření vlastního státu v této části země. Školy se stávají terčem jejich útoků částečně i proto, že vojáci těchto budov využívají jako svých základen, napsala agentura AP s odvoláním na zprávu organizace Human Rights Watch (HRW) o dopadu muslimské rebelie na školy.

Někteří učitelé se na svou ochranu sami vyzbrojují puškami, někde jim dokonce místní úřady dodávají zdarma munici. HRW vyzvala thajskou vládu, aby zakázala armádě usazovat se na školní půdě, protože posílání vojáků do škol má negativní vliv na vzdělávání dětí a může je vystavovat nebezpečí.

Ozbrojené útoky muslimů začaly před šesti lety a v nejjižnějších provinciích Thajska už připravily o život 4200 lidí. Jalá, Pattání a Narátchivát jsou jedinými provinciemi v buddhistickém Thajsku, kde převládají vyznavači islámu.

Bede Shephard z HRW:

Být učitelem v jižním Thajsku skutečně znamená riskovat život v konfliktu.

Násilí muslimských ozbrojenců zahrnuje přes 320 žhářských útoků na vládní školy a také 135 zavražděných učitelů a jiných školských pracovníků. Povstalci označují učitele za vládní kolaboranty, kteří prostřednictvím školního systému prosazují buddhistickou kulturu. Proto se kromě vojáků, místních činitelů či státních úředníků zaměřují i na ně.

Muslimští ozbrojenci neučinili žádné veřejné prohlášení, ale předpokládá se, že se násilím snaží prosadit vytvoření nezávislého muslimského státu. Jejich útoky, které zahrnují například i pumové atentáty nebo střelbu z projíždějících vozidel, mají zřejmě za cíl zastrašit buddhistické obyvatele a donutit je k odchodu z oblasti.

"Být učitelem v jižním Thajsku skutečně znamená riskovat život v konfliktu," prohlásil Bede Sheppard z asijské HRW.

Učitele při cestě do i ze škol doprovázejí vojáci, ale nedávný útok donutil pedagogy, aby požádali o ochranu trvalou. Začátkem září byla totiž zastřelena manželská dvojice učitelů na tržišti v provincii Narátchivát. Některé školy pak na několik dní vyučování zastavily.

Žhářské útoky na školní budovy ale poškozují i samotné žáky, když nutí učitele uchylovat se s nimi do provizorních stanů a být vystaveni tropickému dusnu. Učitelé ale nejsou podle Shepparda jen vražděni, jsou také terčem hrozeb v letácích, anonymních telefonátech a na jednoho z učitelů povstalci dokonce vypsali peněžitou odměnu.

ČTK
  • 2Diskuse
Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka
Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka

O metodě BLW si přečtěte v rozhovoru s Ditou Ptáčkovou