26. září 2012 14:28, aktualizováno  15:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Muž hodil do domu v Býchorách hořící louč, dostal 4 roky vězení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Vojtěch Vyhnánek, který před rokem hodil zapálenou louč do domu romské rodiny v Býchorech na Kolínsku, odešel od soudu s nepodmíněným trestem v délce 4 let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojtěch Vyhnánek, který před rokem hodil zapálenou louč do domu romské rodiny v Býchorech na Kolínsku, odešel od soudu s nepodmíněným trestem v délce 4 let. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Vojtěch Vyhnánek, který před rokem hodil zapálenou louč do domu romské rodiny v Býchorech na Kolínsku, odešel ve středu od soudu s nepodmíněným trestem v délce 4 let. Další tři spolupachatelé dostali jen podmíněné tresty.

Původně Vyhnánkovi hrozilo až 12 let vězení, ostatním pachatelům až tři roky. Rozsudek zatím není pravomocný.

"Případ měl spíše více odlišností než podobností s případem Vítkov. Šlo o to demonstrovat sílu vůči Romům, ve Vítkově šlo o to způsobit co největší škodu," vysvětlil po skončení řízení státní zástupce Zbyněk Vondra.

Obvinění u soudu projevili lítost
Mladík podezřelý ze vhození louče do pokoje se za svůj čin omluvil, ostatní před soudem projevili lítost. Všichni ale před soudem odmítli, že šlo o rasistický útok nebo že patří mezi extremisty. Vymlouvali se na opilost. V domě při útoku bylo pět dospělých a čtyři děti. Romové se z domu odstěhovali den po incidentu.

PSALI JSME

Útok na Romské obyvatele domu v Býchorech se stal v červenci minulého roku. Policie později zadržela čtyři podezřelé, kteří se údajně domluvili na tom, že "půjdou vystrašit cikány". Zároveň proti nim bylo zahájeno trestní stíhání pro podezření z pokusu o těžké ublížení na zdraví ve spolupachatelství.

Křišťálová lupa - hlasování 2011

Při útoku nebyl nikdo zraněn. Pachatel vhodil do obývacího pokoje obalenou tyč připomínající louč. Lidé z domu ji ale stihli uhasit. Policejní vyšetřování následně ukázalo, že v tu samou noc pochodovala obcí skupina, která vykřikovala rasistická hesla, a jeden ze skupiny pak měl do bytu Romů zmíněnou louč vhodit.

sakStanislav Kněnický, ČTK
Najdete na Lidovky.cz