Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Muž, který byl pověřen „koncovkou“

Česko

Velení amerických sil v Iráku převzal generál Raymond Odierno. Stalo se tak několik měsíců před důležitými volbami

BAGDÁD/PRAHA „Křehké a nikoliv nezvratné.“ Takové jsou podle Raymonda Odierna dosavadní úspěchy, jichž dosáhly americké síly v Iráku na poli bezpečnosti. Násilí v zemi sice kleslo na nejnižší úroveň za poslední čtyři roky, vyhráno ale ještě není. „Irák je dnes naprosto odlišný od doby, kdy jsem tady byl poprvé. Ale to, čeho jsme dosáhli, je křehké a není to nezvratné,“ upozornil včera čtyřhvězdičkový generál, když v Bagdádu přebíral velení nad americkými jednotkami v zemi.

Téměř dvoumetrový generál by přitom měl vědět, o čem mluví. Tento 54letý absolvent prestižní vojenské akademie ve West Pointu totiž Irák dobře zná. První zkušenosti sbíral už během první války v Perském zálivu, když Irák napadl Kuvajt. V letech 2003 až 2004 velel 4. pěší divizi v okolí města Tikrítu, rodiště Saddáma Husajna. Toho se sice Odiernovým mužům podařilo koncem roku 2003 dopadnout, tento krok ale oproti očekáváním nijak nezmírnil odpor proti přítomnosti Američanů. Generál byl navíc kritizován za svůj příliš tvrdý postup vůči ozbrojencům i za to, že přitom nebral ohledy na civilní obyvatelstvo. Do Iráku se Odierno vrátil v prosinci 2006. Během následujících 15 měsíců úzce spolupracoval s tehdejším velitelem amerických sil generálem Davidem Petraeusem. Spolu přesvědčili Pentagon o nutnosti posílit americkou přítomnost v zemi a dohlíželi potom nad rozmístěním posil o síle 30 tisíc mužů a žen.

V té době zaznamenal vývoj v Iráku zlom. Z předměstských oblastí Bagdádu se podařilo vymýtit povstalce z teroristické sítě Al Kajda i šíitské extremisty. Když Raymond Odierno letos v únoru Irák opouštěl, mohl se chlubit úspěchem v podobě rekordně nízké míry násilí.

Irák v čase změn Dosavadní americká vojenská „jednička“ v Iráku, generál Petraeus, nyní bude mít na starosti celý region včetně Afghánistánu. Zhruba 150 tisíc koaličních vojáků v Iráku, z toho 95 tisíc Američanů, má od včerejška na starosti Odierno. Velení přitom převzal v době, kdy se Irák připravuje na provinční volby, které by se měly konat koncem letošního či začátkem příštího roku. Na konci roku 2009 mají jít Iráčané k volbám parlamentním.

Tyto události by mohly zvýšit napětí mezi Araby a Kurdy v jejich teritoriálních sporech na severu Iráku, stejně jako mezi znesvářenými šíitskými frakcemi, které bojují o postavení na jihu.

Odierno kromě toho musí zajistit, aby zůstala bezpečnostní situace v zemi stabilizována i přesto, že do února se má z Iráku stáhnout 8000 vojáků USA.

I když rozhodnutí o případném dalším omezení americké přítomnosti má učinit až nový šéf Bílého domu, současný trend je jasný: postupně předávat stále víc politických i vojenských pravomocí Iráčanům. Ařečeno šachovou terminologií, touto „koncovkou“ amerického angažmá v Iráku byl pověřen Raymond Odierno.

***

Raymond Odierno

Absolvoval vojenskou akademii ve West Pointu.

V letech 2003 až 2004 velel 4. pěší divizi u iráckého Tikrítu, od konce roku 2006 do letošního února byl mužem číslo dvě americké armády v Iráku a podílel se na rozmístění třicetitisícové posily z USA. Jeho 26letý syn Anthony, také voják, přišel při útoku v Bagdádu v roce 2004 o levou paži. sd

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!