20. května 2013 10:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zakopl jsem a kuše vystřelila, říká muž, který zabil domnělého zloděje

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Jaromír Šebesta loni zastřelil kuší domnělého zloděje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Šebesta loni zastřelil kuší domnělého zloděje. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

OSTRAVA Devětatřicetiletý Jaromír Šebesta, který v Chotěbuzi na Karvinsku loni v dubnu kuší zastřelil domnělého zloděje, stanul dnes před Krajským soudem v Ostravě. Obžaloba jej viní z ublížení na zdraví s následkem smrti. Obžalovaný tvrdí, že nikoho zasáhnout nechtěl. Vystřelil prý náhodou, když zakopl.

"Mířil jsem na auto. Žádného člověka jsem neviděl. Klopýtl jsem a v tom vyšel výstřel. Nechtěl jsem nikoho zasáhnout," uvedl dnes Šebesta před soudem. Tvrdí také, že šíp mířil maximálně do výše pasu dospělého člověka.

Chtěl se bránit před zloději

Šebesta tvrdí, že chtěl jen před zloději bránit svůj majetek. Objekt, který si postupně opravoval a měl v něm posilovnu, zloději údajně už několikrát vykradli. "Ukradli mi dva motocykly," řekl. V osudný den k jeho domku přijelo auto s čtyřčlennou posádkou Romů. Ti tvrdí, že přišli pro šrot. Podle Šebesty se chtěli vloupat do domu. "Byli ve sklepě. Šrot je nezajímal. Hledali cestu, jak se dostat dovnitř," uvedl.

Psali jsme:

Tvrdí, že měl strach, a proto si vzal do ruky kuši. Natáhl tětivu a do mechanismu vložil šíp. Takto vyzbrojen pak vyšel ven. Na údajné zloděje zakřičel, aby okamžitě opustili jeho pozemek. Nejprve nereagovali. Na útěk se dali až po druhé výzvě. O chvíli později pak podle svých slov nešťastnou náhodou vystřelil. Šíp jednoho z posádky vozu zasáhl do hlavy. Devětatřicetiletý Rom o několik dní později v nemocnici zemřel.

Slušný soused

Právník obžalovaného dnes ještě před zahájením hlavního líčení soudci předložil petici, kterou sepsali obyvatelé Chotěbuzi. Ti považují Šebestu za slušného souseda a nesouhlasí, že byl obviněn z úmyslného trestného činu. Poukazují na to, že v obci dlouhou dobu řádila banda zlodějů, kteří vnikali na zahrady i do domů. "Žádáme také změnu zákonů tak, abychom mohli účinně bránit svůj majetek," uvedli organizátoři petice.

Obvinění ze zneužívání

Dnes u soudu vyšlo najevo, že Šebesta čelí dalšímu trestnímu stíhání. Podle policie se dopustil pohlavního zneužívání. Dvě dívky jej obvinily, že je osahával a sexuálně se před nimi uspokojoval. Dívky ho dobrovolně navštěvovaly na přelomu roku v domku, kde měl zřízenou posilovnu. Státní zastupitelství nyní rozhoduje, zda trestní stíhání v tomto případě nezastaví. Za střelbu z kuše mu totiž hrozí vyšší trest. I v tomto případě Šebesta obvinění odmítá. "Ty holky to na mě narafičily. Až mě policie vyslechne, všechno vysvětlím," řekl.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz