22. září 2009 13:47, aktualizováno  17:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Muž zapálil pečovatelský dům v Týně, důchodkyně uhořela

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Oheň (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oheň (ilustrační foto) | foto: David VeisČTK

TÝN NAD VLTAVOU V Týně nad Vltavou dnes kolem poledne začal po výbuchu zatím neznámé látky hořet byt v domě s pečovatelskou službou. Na místě zahynula čtyřiasedmdesátiletá žena, sedmačtyřicetiletý muž byl v kritickém stavu odvezen na popáleninové centrum. Lékaři na místě ošetřili další dva lidi. Záchranáři evakuovali 30 obyvatel domu. Požár poškodil šest bytů, škody se odhadují na tři miliony korun, sdělila mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

"Kriminalisté mají zatím tři vyšetřovací verze, a to nedbalostní jednání, technickou závadu, či úmyslné zapálení," řekl mluvčí policie Jiří Matzner. Výpovědi svědků se kloní ke třetí verzi. V bytě, v němž neznámá hořlavina explodovala, prý bydlela problematická rodina. Muž, který skončil v kritickém stavu v nemocnici, měl údajně potíže s alkoholem a možná i s jinými drogami.

Podle svědků muž prý ženě několikrát vyhrožoval, že byt podpálí. Dnes se hádka údajně opakovala a žena z bytu utekla. Následně v domě začalo hořet.

Exploze vyrazila skla v oknech, střepy se rozlétly do okolí asi padesáti metrů. Dalších šest bytů z celkem 32 je poškozeno. Hasiči zpočátku předpokládali, že v domě vybuchl plyn. To se ale následně nepotvrdilo. V bytě nenašli žádnou propanbutanovou láhev a do domu nevede plynová přípojka. Policisté se psem nyní zjišťují, jaká látka vybouchla.

Záchranáři na místě ošetřili tři zraněné lidi. "Těžce nemocná žena, která byla nad epicentrem výbuchu, bohužel, neštěstí nepřežila. Hasiči ji vyprostili, ale marně jsme ji resuscitovali," řekl ředitel záchranné služby Marek Slabý.

Požáry v sociálních zařízeních

16. března 2006 - Mrtvolu devětašedesátileté ženy s ohořelým oděvem našla sociální pracovnice v Domě s pečovatelskou službou v Koutkově ulici v Třebíči. Žena zemřela zřejmě proto, že se nadýchala kouře z hořícího oděvu, který se na ní nejspíš vznítil při manipulaci se spirálovým vařičem vody.

11. března 2007 - V Sušici na Klatovsku zemřela osmapadesátiletá žena při požáru domu se sociálními byty.

9. února 2008 - Mrtvola čtyřiapadesátiletého muže byla nalezena po uhašení požáru kontejneru na odpadky v areálu psychiatrické léčebny v Kosmonosích na Mladoboleslavsku.

Druhým pacientem byl těžce zraněný muž. S popáleninami na 80 procentech povrchu těla byl po zajištění základních funkcí v kritickém stavu převezen na popáleninové centrum do vinohradské nemocnice.

"Muž utrpěl popáleniny třetího stupně, má zasaženy dýchací cesty a je ve velmi kritickém stavu," sdělila mluvčí nemocnice Jana Jelínková. Do českobudějovické nemocnice byl odvezen další muž, který se nadýchal zplodin, a na místě byla ještě ošetřena žena, která byla zraněna střepy skla.

Zřizovatelem domu s pečovatelskou službou v Sakařově ulici, kde se neštěstí stalo, je město. Třípodlažní budova byla v roce 2000 opravena. Město po dnešním neštěstí zařídilo obyvatelům náhradní ubytování v hotelu. Dům střeží policie.

ČTK, Lidovky.cz
  • 5Diskuse