20. května 2012 16:07, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Muže zabil granát z války, rozebíral ho ve sklepě

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 14Diskuse
Granát | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Granát | foto: Shutterstock

PLZEŇ V Červeném Hrádku u Plzně zemřel třiatřicetiletý muž. Ve sklepě svého domu rozebíral minometný granát z druhé světové války. V objektu je munice více, a proto hasiči evakuovali okolní domy, na místo se dostavil policejní pyrotechnik.

Prostor kolem objektu je asi do padesáti metrů obehnán policejní páskou, za níž stojí desítky zvědavců. Na místě je přes deset vozidel hasičů a policistů. ČTK to zjistila přímo na místě a od řídicího důstojníka krajských hasičů.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jde o jednopatrový rodinný domek v řadě, v němž byla pouze jedna osoba. Ostatní tři domy jsme vystěhovali kvůli bezpečnosti," uvedl řídicí důstojník. V domě po výbuchu zahořely dveře a části sklepa, tento menší požár už hasiči zlikvidovali.

Muž byl sběratelem munice

Podle policejní mluvčí Jany Tomkové byl mrtvý muž sběratelem munice. "Na místě je pyrotechnik a psycholog," řekla. Podle informací hasičského důstojníka už k domu přijela také žena mrtvého muže, jejich malé dítě tam není. Policisté prohledávají dům i zahradu.

Hasiči budou na místě ještě minimálně čtyři hodiny, podle důstojníka odjeli s ohledem na bezpečnost s technikou dále od domu. "Jsou tu určitě desítky kusů munice, některá je nevybuchlá. Část nábojů dokonce ležela na zahradě nedaleko dětských hraček," uvedl velitel hasičů.

Událost hlášená jako výbuch plynového kotle

Podle něj objevili policisté v domě tři umělohmotné přepravky plné nábojů a další ve skříni. Na místo míří speciální pyrotechnický vůz z Liberce, který bude nalezenou munici převážet k likvidaci. Hasiči měli událost hlášenu jako výbuch plynového kotle, teprve na místě zjistili, že explodoval granát.

Starosta plzeňské části Doubravka Michal Chalupný, pod níž Červený Hrádek patří, novinářům řekl, že zvažuje, zda nebude nutné evakuaci ještě rozšířit. Vůbec prý netušil, že tam bydlí člověk, jenž takovou munici přechovává. Podle některých místních údajně muž pracoval v armádě, podle sousedů byl v domě zhruba před půl rokem menší požár a prý tam došlo také k výbuchům. Starosta zatím neví, za jak dlouho se budou moci evakuovaní lidé vrátit do svých domovů.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Hmotné škody nebyly prozatím vyčísleny. Všechny okolnosti případu jsou nyní předmětem dalšího šetření, kterým se budou zabývat plzeňští policisté ze služby kriminální policie a vyšetřování," doplnila Tomková. Červený Hrádek je jeden z největších satelitů města Plzně s velmi hustou rodinnou zástavbou. Domek se nachází mimo centrum ve směru na Dýšinu.

ČTK, Lidovky.cz
  • 14Diskuse