25. ledna 2010 11:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Muž způsobil poplach na letišti v Mnichově a ani o tom nevěděl

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Policie na letišti v Mnichově | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie na letišti v Mnichově | foto: ČTK

MNICHOV Středeční několikahodinové uzavření části mnichovského letiště kvůli muži s podezřelým laptopem způsobil falešný poplach. Ukázala to podle bavorských úřadů analýza záběrů z bezpečnostních kamer. Cestující, který svým přenosným počítačem spustil alarm na výbušniny, podle všeho ani nevěděl, že vyklizení terminálu II vyvolal. Když byl jeho provoz obnoven, bez problémů prošel podruhé bezpečnostní kontrolou.

Videozáběry vyloučily původní tvrzení bavorské policie, že muž s laptopem po průchodu kontrolou rychle zmizel v odletové části druhého největšího letiště v Německu. Naopak, v klidu odešel do bezcelního obchodu a poté do vedlejší restaurace. Když policie nařídila vyklidit terminál, spořádaně s ostatními cestujícími opustil prostory letiště.

Bezpečnostní kamery ho poté zachytily ještě jednou, když večer po odvolání poplachu znovu procházel kontrolou, aniž detektory v jeho počítači zaznamenaly jakoukoli výbušninu.

"Poslušně vyšel ven a později zase poslušně vešel dovnitř," popsal dnešnímu vydání listu Süddeutsche Zeitung chování stále neznámého muže bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. "Pásky ukazují, že si ani nevšiml, že způsobil nějaký problém," dodal.

Přes 30 letů kvůli incidentu zrušeno

Bombový alarm, který ve středu odpoledne spustil, způsobil stovkám cestujících nemalé problémy. Asi 100 letů do zemí schengenského prostoru nabralo několikahodinové zpoždění a přes 30 letů muselo být zrušeno úplně. Do normálního provozu se mnichovské letiště vrátilo až po 21:00.

Zhruba padesátiletému muži s brýlemi, po kterém ve středu marně pátralo na 1200 policistů, ale podle vyšetřovatelů zatím žádný postih nehrozí. "Nijak se neprovinil," vysvětlil Herrmann. Bavorská policie se ho přesto snaží vypátrat, aby mohla středeční incident uzavřít. "I kdybychom ještě zjistili jeho identitu, jeho jméno bychom nezveřejnili - už z důvodu ochrany osobnosti," ujistil dotyčného bavorský ministr vnitra.

Na možnost, že šlo o planý poplach, upozorňovaly německé úřady už minulý týden. Letištní detektory totiž prý reagují i na látky, které nejsou výbušninami. Některé z nich jsou obsaženy například v parfémech nebo v lécích.

Nakonec nevinný incident vyvolal v Německu novou diskusi o zajištění bezpečnosti zdejší letecké dopravy podobně jako v USA nedávný nepodařený pokus o odpálení letadla směřujícího do Detroitu.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz