21. listopadu 2008 14:19 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Může ČSSD tolerovat Topolánka?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 41Diskuse
Lubomír Zaorálek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lubomír Zaorálek | foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

Lubomír Zaorálek, t.č. hlavní vyjednavač sociální demokracie ve věci tolerance vlády po dobu českého předsednictví EU, si stěžuje na své partnery: V ODS zuří před kongresem mocenský boj, který brzdí vznik dohody. De facto nemáme ani jasného, zřetelného partnera, který ví, jakou dohodu může, nebo nemůže uzavřít.“

A stěžuje si, že Topolánek vyhlašuje boj mezi Lisabonem a Moskvou, a že s takovým programem dělat předsednictví nelze.

Pan Zaorálek plete dohromady dvě věci. První je otázka formální kompetence Topolánka jako premiéra a předsedy ODS uzavřít s ČSSD dohodu o dočasné toleranci vlády. Ta je nezpochybnitelná.

Druhá záležitost je „obsahová“: Topolánek vyhlašuje boj mezi Lisabonem a Moskvou, což je pro ČSSD nepřijatelné. Pak je za prvé třeba říci, že spolupráce není možná nikoli z formálních, nýbrž z věcných důvodů, protože Topolánek má kompetenci přijít s touto koncepcí, která je pro ČSSD nepřijatelná. A za druhé a hlavně je třeba říci, že pan Zaorálek premiérova slova překrucuje. Topolánek řekl jen to, že v případě, když se nerozhodneme pro Lisabonskou smlouvu a evropskou integraci, dostaneme se zpátky do mocenské sféry Ruska.


Další komentáře Bohumila Doležala najdete na jeho webové stránce www.bohumildolezal.cz.


Toto Topolánkovo vyjádření není ovšem úplně přesné: v EU nyní probíhá spor dvou koncepcí: podle první by měla být platformou pro spolupráci západních demokracií, která není samozřejmě namířena proti Rusku, ale v situaci, kdy se opět probouzejí nemravné ruské imperiální ambice, by měla mimo jiné chránit před nimi ohrožené členské státy. Podle druhé, a ta je zjevně blízká ČSSD a panu Zaorálkovi, by měla do budoucna představovat jeden z pólů vznikajícího multipolárního světa, v němž jako v hospodě z Orwellovy Farmy zvířat zasednou pohromadě Rusko, Čína, EU, USA a já nevím kdo ještě.

Neshoda je obsahová a spočívá v této věci. Otázka zní: je opozice schopna držet půlroční „pakt o neútočení“ i za cenu, že přetrvává tento zásadní rozpor (za zahraniční politiku odpovídá a vytváří ji vláda, ne opozice) s ohledem na něco, co je státní, a tedy společný zájem? Nebo považuje rozpor za tak hluboký, že bez toho, aby vláda v této věci couvla, je tolerance nemožná a boj za co nejrychlejší pád vlády má přednost před klidným průběhem evropského předsednictví? To by měl pan Zaorálek říci a nevykrucovat se tím, že plete dohromady věci, které dohromady nepatří.

  • 41Diskuse