6. března 2013 18:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nestříleli jsme, přou se USA s Pákistánem o útok bezpilotních letounů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Dromn Predator. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dromn Predator. | foto: Reuters

ISLÁMÁBÁD/WASHINGTON Mezi Islámábádem a Washingtonem se rozhořel podivný spor. Obě strany se vzájemně obviňují z útoku bezpilotních letounů na severu Pákistánu. Podle Spojených států Pákistán falešným obviněním maskuje vlastní aktivity na kmenových územích.

Spojené státy popírají útok bezpilotních letounů v Pákistánu, které na kmenových územích jihoasijské země v únoru zabily několik civilistů zřejmě i dva šéfy Al Káidy. Pákistán si na útok stěžoval Washingtonu, ten však tvrdí: nemáme s tím nic společného.

Podle listu The New York Times za útokem stojí pákistánská armáda, která si obviněním kryje záda. Ztráty na životech mezi civilisty jsou totiž mezi Pákistánci citlivé téma.  

"Pokud se americká verze prokáže jako pravdivá, bude to pozoruhodná ironie," poznamenává americký deník, který jako první o bizarním sporu informoval. List připomíná, že před lety, kdy se program bezpilotních letounů v Pákistánu rozbíhal, to byla právě pákistánská armáda, kdo na sebe vzal zodpovědnost z leteckých úderů, aby kryl americkou CIA.

Co však zůstává nejasné je, jak se Pákistán mohl dostat k bezpilotním letounům, o které sám Washington už dlouho žádá, ptá se ve svém článku indický list The Times of India, který celý spor škodolibě označuje za 'povedený. Podle amerických médií však Pákistánci zřejmě útočili běžnými vojenskými letadly.

Nový šéf CIA
Bezpilotní letouny jsou v poslední době stále více skloňovaným tématem ve Spojených státech. Výbor amerického Senátu v úterý schválil jednoho z "otců" programu bezpilotních letounů Johna Brennana do čela CIA. Hlasování prošlo hladce kvůli kroku Bílého domu, jenž zpřístupnil členům výboru všechny tajné dokumenty, které ospravedlňují používání bezpilotních letounů k zabíjení osob podezřelých z terorismu. Senátoři tvrdili, že nemohou plnohodnotně vykonávat svou dohlížecí funkci, pokud se tak nestane. Některým také vadilo nasazení bezpilotních letadel proti americkým občanům, kteří se v zahraničí dali na teroristickou dráhu.

Brennan již dříve v Senátu údery z bezpilotních letounů hájil. Podle něj slouží pouze jako poslední prostředek proti vážné teroristické hrozbě, a ne jako nástroj odplaty za předchozí atentáty.

Lidovky.cz
  • 5Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!