Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Křičící lidé vybíhali ze stanice, kvůli prasklému vedení. Jak Bataclan změnil Francii

Svět

  16:17
PRAHA/PAŘÍŽ - Vojáci v ulicích jim připomínají, že stále existuje riziko teroristického útoku. Francouzi mají i dva roky po vražedných útocích v pařížském Bataclanu neustále mysl v latentní pohotovosti, naučili se však s rizikem žít. Kvůli listopadové tragédi, které v lednu předcházel útok na redakci satirického deníku Charlie Hebdo, se stali citlivější k hrozbám. Pro server Lidovky.cz popisují, jak se v zemi za tu dobu změnila atmosféra.

Policista střežící okolí Bataclanu (archivní snímek). foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„Zhruba před týdnem jsem procházela obchodní čtvrtí La Défense - během špičky, kdy lidé opouštějí kanceláře a vracejí se domů. Zničeho nic jsem uslyšela křik a viděla lidi, jak vybíhají ze železniční stanice, jako by byli v ohrožení života. Zanechalo to hluboký dojem, lidé utíkali v opravdové panice,“ popsala pro server Lidovky.cz Jennifer Barraová, komunikační specialistka žijící v Paříži, jeden z momentů nečekané paniky ilustrující, jak se za dva roky od teroristického útoku v Bataclanu, při němž zemřelo 89 lidí, změnila atmosféra ve francouzské metropoli.

Ve Francii padla obvinění z terorismu. Tři muži připravovali výbuch plynových lahví

„Trvalo to asi tři minuty, než správa železnice napsala na Twitter, že šlo o nehodu způsobenou přepětím v síti a prasknutím vedení, ale vypadalo to jako teroristický útok. Na místě byla policie a v dálce zněly hasičské sirény. Myslím si, že kvůli útokům jsme mnohem citlivější k hrozbám. A tento pocit máme v podvědomí neustále,“ dodává Francouzka.

Nedaleko Bataclanu. Policie je ostražitá a provádí kontroly.
Francouzští policisté vybavení ochrannými štíty se shromažďují poblíž...

Podobně situaci ve Francii vnímá i student Vincent Bergeon žijící v Lyonu.

„Nemám pocit, že bych byl přímo v nebezpečí, ale všechny policejní hlídky a vojáci na nádražích ve výsledku ve mně vyvolávali daleko větší pocit toho, že se něco může stát, že existuje riziko teroristické hrozby,“ uvádí Bergeon: „Před útokem v redakci Charlie Hebdo bych si nikdy nepomyslel, že nám něco hrozí. Pak se ale začali objevovat vojáci v ulicích na denní bázi a já si najednou uvědomil, že se podobná věc může stát i tady.“

Útok na redakci Charlie Hebdo v lednu 2015 byl od šedesátých let prvním teroristickým útokem na francouzské půdě, při kterém zahynul dvouciferný počet obětí. Po něm následovaly v 13. listopadu útoky v Paříži, při kterých zemřelo 130 osob.

Naučili jsme se s tím žít

„Po útoku v Bataclanu se strach stupňoval a nemám pocit, že by se nálada ve společnosti od té doby nějak změnila. Ale bylo úžasné vidět, jak se po každém útoku lidé sešli na náměstích k pietě. Policisté či vojáci se samopaly tu s námi jsou a budou, ale myslím, že jsme se nimi naučili žít,“ popisuje Bergeon.

Francie si v pondělí připomíná druhé výročí teroristických útoků, při kterých na různých místech francouzské metropole zemřelo 130 lidí a přes 350 jich bylo zraněno. Prezident Emmanuel Macron uctil oběti na národním stadionu Stade de France i před bary, kde se atentáty odehrály. Pietu provází čtení jmen všech obětí, kladení věnců a květin a rovněž minuty ticha.

Macron v doprovodu své manželky Brigitte nejdřív zamířil na Stade de France, kde i v přítomnosti svého předchůdce Françoise Hollandea zahájil sérii projevů úcty k obětem atentátů z 13. listopadu 2015.

Prezident Emmanuel Macron a jeho žena Bridgitte.

Poslední zastávkou prezidenta a dalších politiků a pozůstalých byl klub Bataclan, který byl při pařížských atentátech před dvěma lety dějištěm nejhoršího krveprolití. Teroristé tam postříleli 90 lidí při koncertu americké rockové skupiny Eagles of Death Metal.

Ve Francii platil od teroristických útoků v Paříži výjimečný stav až do letošního listopadu. Dva dny před koncem výjimečného stavu francouzský prezident Emmanuel Macron podepsal nový protiteroristický zákon, který mimo jiné posílil pravomoci policie.

Ministerstvo vnitra tak může kdykoliv v případě ohrožení bez povolení soudu vytvořit bezpečnostní zóny, a omezit tak pohyb lidí a vozidel. Ve vymezené oblasti smí policie provádět domovní prohlídky. Policisté také mohou uzavírat mešity a jiná náboženská střediska, pokud nabudou přesvědčení, že se v nich šíří nenávist nebo se v nich omlouvá terorismus.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!