29. března 2010 16:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na bezpečnost schůzky USA-Rusko dohlédne i armáda s gripeny

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Letoun švédského vojenského letectva Jas-39 Gripen - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letoun švédského vojenského letectva Jas-39 Gripen - ilustrační foto. | foto: Reuters

PRAHA Česká armáda se bude podílet na zajištění bezpečnosti během schůzky amerického prezidenta Baracka Obama a jeho ruského partnera Dmitrije Medveděva v Praze. Gripeny posílí ochranu vzdušného prostoru a například poskytnou letecký doprovod letounům obou významných zahraničních politiků. Novinářům to dnes řekl ministr obrany Martin Barták.

Prezidenti v Praze 8. dubna podepíšou nově dohodnutou smlouvu o jaderném odzbrojení. Česká republika bude hostitelem ceremoniálu.

"Česká armáda se určitě podle požadavků bude podílet na zabezpečení této návštěvy. Je to pro nás již standardní věc - od ochrany vzdušného prostoru po doprovody letecké," uvedl Barták. Dodal, že ministerstvo obrany vyjde vstříc všem požadavkům, které armáda obdrží.

Na hladký průběh celé akce bude dohlížet rovněž tisícovka českých policistů včetně speciálně vycvičených osobních ochránců. Práci amerického i ruského ochranného prezidentského týmu prezidentů by měla koordinovat právě česká policie.

"Ochránci obou prezidentů budou mít stejná práva jako občané ČR," řekl dnes ČTK mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej. Na území ČR tak ztratí své pravomoci, které mají ve své zemi a budou se muset řídit zákony České republiky. Zatím policie neobdržela program návštěvy obou prezidentů.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz