Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Na co přišli vědci

Česko

JAK TO VIDÍ...

Když začíná článek slovy „vědci zjistili...“, těším se, že v něm najdu informace, které mi pomohou pochopit jevy, na které jsem do té doby jen tupě zíral. Dlouho mi třeba nebylo jasné, proč se prezident Klaus tak zuřivě pustil do globálního oteplování. Nebo proč si primátor Bém myslí, že Praha potřebuje olympiádu. Nebo proč hejtman Rath regulační poplatky ve zdravotnictví nejdřív chtěl a teď je zase ruší.

Pak se mi dostal do ruky výzkum amerického psychologa Paula Babiaka a psychiatra Roberta Hareho z University British Columbia. Ti zjistili, že mezi manažery a politiky je větší procento psychopatů než mezi vězni.

„Bývají uhlazení, umějí se dobře vyjadřovat a každý si myslí, že se hodí do vedoucích funkcí. Do těch jsou často dosazováni záměrně, neboť necouvají ani před tvrdým rozhodnutím,“ tvrdí Babiak.

Hned to dává smysl. Naši straničtí a vládní představitelé jsou nemocní. Jako lékař bych pro ně měl mít nějakou terapii. Žádná neexistuje.

Psychopat se totiž cítí dobře. Svoje názory a chování považuje za jedině správné. Divný svět je mimo něj. Jediný způsob, jak s ním zacházet, je vyhnout se mu. To ale dost dobře nejde, když nás ovládá. Nepříjemná situace. Člověk z ní může snadno onemocnět.

Lékaři z britské Chilterns University College totiž zjistili, že nerozumný nebo nepříjemný šéf je významným stresorem. U podřízených se to může klinicky projevit zvýšením krevního tlaku a různými cévními komplikacemi. Doktorka Darin D. Doughertyová z Massachusettské všeobecné nemocnice zase tvrdí, že negativní emoce výrazně snižují také odolnost těla vůči běžnému nachlazení, chřipce a vyvolávají řadu tzv. psychosomatických chorob.

V praxi to znamená, že u vnímavého člověka může prezident Klaus zavinit třeba infarkt nebo mozkovou mrtvici, primátor Bém dušnost nebo žaludeční vředy a hejtman Rath zvracení nebo průjem. Vědci dlouho marně hledali na choroby ze stresu účinný lék. Až na to přišli. Jako většina geniálních vynálezů je to jednoduché. Jestliže negativní emoce zdravotní obtíže vyvolávají, prostřednictvím pozitivních emocí se jich můžeme zase zbavit. Stačí jen změnit myšlení, dívat se na svět s úsměvem a většina chorob zmizí.

Potvrdily to výsledky výzkumu vědců lékařské fakulty v Tokiu, kteří zkoušeli léčit své pacienty s revmatismem tím, že jim denně promítali grotesky. Odběry krve provedené po projekci ukázaly výrazný nárůst hladin látek s protizánětlivými účinky.

Smích zlepšuje nejen imunitní systém, ale blahodárně působí i na bolesti zad, astma, nemoci srdce, plic, jater a střev. Jeho léčivé účinky navíc přetrvávají celé hodiny. Pokoušel jsem se projevům našich politických vůdců srdečně smát. Vůbec mi to nešlo. Naštěstí se mi dostala do ruky studie psychologa Eckmana a neurologa Davidsona. Zjistili, že při předstíraném smíchu nebyly změny proudů v mozcích sledovaných osob o nic menší než při smíchu spontánním. „Když se postavíte před zrcadlo a budete se vesele smát, budete se cítit lépe a obranné schopnosti organismu posílíte stejně, jako kdybyste se smáli spontánně,“ tvrdí autoři. Pokud si budete připadat jako blázni, nenechte se odradit. Na nic lepšího zatím vědci nepřišli.

O autorovi| JAN HNÍZDIL, Autor je lékař

Autor: