25. října 2007 18:11 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Na co spisovatelka Doris Lessingová zapomněla

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

Ad LN 23. 10.: Lessingová: IRA byla horší než 11. září

Britskou spisovatelku už zřejmě stíhá senilita. Nehledě na fakt samotný, je třeba připomenout, že existenci organizace IRA má na svědomí britský kolonialismus a mnohaletý útlak Irska. Právě tak je za existenci ETA zodpovědné samo Španělsko, neschopné vyřešit baskickou otázku. Evropská unie se sice stará o problémy bývalé Jugoslávie a Dárfúru, ale s pozůstatky útlaku ze strany svých členů na jiných národech se neumí (a ani nechce) vypořádat. Na jedné straně je kritizován útlak Čečenců, na druhé straně je v jiné podobě totéž prováděno v Baskicku, Irsku či na Korzice.
Dokonce i za současný problém s Kurdy je zodpovědný evropský kolonialistický postoj. Smlouva ze Sèvres z 10.srpna 1920, kterou podepsala Velká Británie a státy Dohody s Tureckem a která zavazovala Turecko poskytnout nezávislost Arménii a autonomii Kurdistánu, byla zrušena roku 1923. Na základě této zvůle mohl Mustafa Kemal Paša zahájit likvidaci kurdského školtsví a používání jazyka. Kdo je zodpovědný? Slib nezávislosti Kurdistánu byl učiněn a poté porušen...
Doris Lessingová by měla zvážit, za co všechno může samotný britský velmocenský postoj. Seznam hanebností by byl jistě dostatečně dlouhý.
Lubor Mojdl, Frýdek-Místek
Najdete na Lidovky.cz