Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Na další řadu MasterChefa se těším, říká šéfkuchař Raditsch

Jídlo

  6:06
Vařil v Dánsku, Norsku i Americe. Má pod sebou padesát kuchařů a sestavuje menu pro dvě restaurace. V poslední řadě gastro soutěže MasterChef vystupoval v roli porotce a na televizní obrazovky vrátí. „Sejdeme se ve stejné sestavě, smlouvu už jsem podepsal,“ říká šéfkuchař restaurací Kampa Park a Hegertova Cihelna Marek Raditsch.

Marek Raditsch foto: Kampa Park

Lidovky.cz: Byl jste jedním z porotcům poslední řady MasterChef. Jaká to pro vás byla zkušenost a jak se vám líbilo před kamerou?
Byla to úžasná zkušenost. Kamery jsem asi nejvíce vnímal na castingu, kterým jsme museli projít všichni. Sešlo se nás asi sedmnáct. Všichni jsme už nějaké zkušenosti měli, komunikace pro nás není problém. Najednou se ale rozsvítí červené světlo na kameře a v tu chvíli někteří z nás nebyli schopní dát dohromady jednoduchou větu. Opravdu to červené světýlko nad kamerou působilo magicky. Člověka to dokáže odrovnat. My na to ještě nejsme zvyklí, takže najednou byl problém, kam s rukama, kam koukat, jak si stoupnout. Všichni tři (společně s Miroslavem Kalinou a Markem Fichtnerem) jsme už s televizí trochu zkušenost měli.

Porotce z Masterchefa: Role jsme rozdělené neměli, mohli jsme říkat cokoli

Lidovky.cz: Kdybyste dostal podobnou nabídku, přijal byste ji?
Já už jsem ji přijal a smlouvu na letošní natáčení MasterChefa podepsal.

Lidovky.cz: Sejdete se opět ve stejné sestavě?
Ano, budeme tam zase všichni tři.

Lidovky.cz: Myslíte si, že soutěžící mají šanci se v gastronomii uchytit?
Určitě se uchytit můžou. Ten trh je sice jiný než v Americe či Anglii, kde se na pořad dívá zhruba 200 milionů diváků a ze soutěžících jsou rázem celebrity. Možnosti jsou jiné, člověk může rychle vyletět i rychle spadnout. I u nás, si myslím, že ta možnost je. Ale ti, co o to budou stát, si musí uvědomit, že je to především dřina a běh na dlouhou trať. A že by pro ně bylo možná jednodušší nějaký podnik vlastnit a vést než vařit. Jsou to amatéři, každému z nich jde něco jiného. Pakliže budou mít vůli a chuť jít dál a obětovat tomu čas, učit se, tak ano, šanci mají.

Marek Raditsch

Marek Raditsch zahájil svou úspěšnou kariéru v oboru již v roce 1992, kdy získal třetí místo na olympiádě mladých kulinářů v Německu. Poté, co v roce 1993 ukončil studia hotelového managementu, začal získávat odborné zkušenosti jako sous chef v mezinárodní restauraci Brasserie Mozart v Obecním domě. Poté povýšil na pozici šéfa kuchařů v restauraci Segafredo, v roce 1996 vedl kuchyni restaurace Barock a restaurace Pravda. Od roku 2000 je Raditsch executive chef celé skupiny Kampa Group a jeho tým sestává z více než padesáti kuchařů.

Marek Raditsch sesbíral bohaté mezinárodní zkušenosti při spolupráci s mnoha špičkovými talenty za zahraničí, mimo jiné v kodaňských restauracích Kong Hans Kaelder a Era Ora a v norských restauracích Feinschmecker a Bagatelle, které Michelin přisoudil hvězdičky dvě. Vařil mimo jiné pro světoznámé hosty, například norského krále Haralda a královnu Sonju, monackého prince Alberta a princeznu Caroline, manžele Clintonovy, Micka Jaggera při oslavě jeho šedesátin, Robbieho Williamse, Seana Conneryho, Bruce Willise, Brada Pitta, Angelinu Jolie a mnoho dalších.

Lidovky.cz: Jak jste začínal vy? Kdy vás napadlo být kuchařem?
Vaření mě bavilo od dětství, motal jsem se mamce pod nohama. Bavilo mě pomáhat. Byl jsem nadšený, když se přivezlo maso a líbilo se mi jezdit ke strejdovi na zabijačky. Rád jsem zkoušel krájet maso, chodil jsem na zahradu a čistil bylinky. Kolem jídla mě bavilo všechno. hrozně rád jsem chodil s rodiči do restaurace. To ne, že by mě to nebavilo doma. Ale rád jsem nasával prostředí a atmosféru restaurací. Bylo to těžký ve třinácti se rozhodovat, ale nakonec jsem šel tedy na gastr- hotelnictví v Dejvicích, ale stále jsem nevěděl, co přesně chci dělat. Líbila se mi chemie potravinářsví, dokonce jsem zvažovat vysokou školu. Ale začal jsem pracovat a už jsem u toho zůstal.

Lidovky.cz: Vařil jste v Norsku a Dánsku. Máte rád skandinávské země a jejich kuchyň?
Vařil jsem ve Skandinávii, ale dvakrát jsem byl také v New Yorku a snažil jsem si z toho vzít to nejlepší, co jsem mohl. Ve Skandinávii se mi velmi líbilo a líbí. Kuchyň je tam úžasná. V celé zemi se v restauraci používají hlavně sezonní suroviny a lokální produkty. Segment těch lepších - zážitkových restaurací se snaží mít opravdu vše sezonní. Zaměstnanci restaurace opravdu chodí do lesů a snaží se najít i to málo, co roste v tomto vegetačním období - kapradí, listy stromů, nebo houby, který rostou v zimě. Nikdy nenarazíte ve špičkové restauraci například v zimě na rajče. I v lednu se prostě vaří pouze z toho, co je. A především, vaří se jednoduše. aby co nejvíce vynikla chuť masa či ryby. Mizí základy francouzské kuchyně, která je vlastně těžká. Důraz se také klade více na zeleninu. Třeba v menu je nejdříve napsaná zelenina a teprve potom maso. Představte si, že byste v jídelním lístku měla nejdříve květák a pak až třeba kuře. Tady je to prostě naopak.

Lidovky.cz: Jak jsou na tom české restaurace?
U nás je to bohužel o ceně. Když uvážíte, že obědové menu stojí v Praze 120 korun a mimo hlavní město 70 korun, tak z jakých surovin to asi je? Někdo to musel uvařit, v něčem je oblečený, jídlo se připravovalo v nějaké kuchyni, v ceně musí být započtena elektřina. Host má na stole ubrus, jí příborem z talířů..aspektů, které se musí promítnout v ceně je hrozně moc. A jídlo tedy stojí 120 korun, ale lidé si myslí, že ho musí dostat hromadu. A kvalita surovin je podružná.

Lidovky.cz: Jakou kuchyň máte nejraději? Jíte spíše zdravě, nebo na to nehledíte?
Jím všechno. Mám štěstí, že jím většinou tady v restauraci. To jsou zdravá jídla z prémiových surovin. Ať je to cokoli, tak je to čerstvé, připraveno na kvalitních tucích, správnou metodou. Samozřejmě se mi občas stane, že zhřeším, ale většinou se snažím hlídat a jíst pravidelně a pestře. Ráno si dělám zdravý drink ze zeleniny a ovoce. Díky tomu jsem nebyl dva tři roky nemocný.

Lidovky.cz: Když mluvíte o tucích. Používáte palmový olej?
Palmový olej má své výhody, zvládne vyšší teplotu, ale zdá se mi zbytečné používat v Česku palmový plej, když tu máme jiné kvalitní oleje. My ho nepoužíváme. Když člověk vidí pozadí, co se děje, abychom mohli smažit na palmovém oleji, tak se rozhodne. Já tohle podporovat nechci.

Lidovky.cz: Řídíte padesát kuchařů, vymýšlíte celá menu. Necítíte se někdy pod tlakem?
Někdy je to náročné, ale menu sestavujeme společně, chci, aby se na tom kuchaři podíleli, aby věděli, co a jak od samého začátku. Je to dobré i pro ně do budoucna. Je to prostě jednodušší.

Lidovky.cz: K vám do restaurace chodí často i slavní hosté. Vařil jste například pro norského krále Haradla, herce Bruce Willise a Brada Pitta s Angelinou Jolie. Stává se vám, že znervózníte, když přijde král?
Už nervózní nejsem. Každý zákazník je důležitý. Jasně, chcete, aby tito lidé byli spokojení, ale když se nad tím zamyslím, tak chci, aby byli spokojení všichni hosté. Primární je pro nás místní klientela. Ta se sem vrací.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!