1. února 2010 14:47, aktualizováno  16:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Haiti dorazila velká potravinová pomoc. V zemi se opět otvírají školy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Rýže pro Haiti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rýže pro Haiti | foto: Reuters

PORT-AU-PRINCE Na některých haitských školách z oblastí postižených zemětřesením se od dnešního dne začíná s výukou. V neděli se navíc humanitárním organizacím podařilo v haitské metropoli Port-au-Prince zahájit rozsáhlou distribuci potravin. Během příštích dvou týdnů se mezi celkem dva miliony Haiťanů rozdělí 42 tun rýže.

Oznámil to server CNN. Ministryně kultury a komunikací Marie-Laurence Jocelin Lassegueová uvedla, že některé školy se sice pro žáky otevřou již dnes, ale v metropoli Port-au-Prince k tomu může dojít za měsíc i později. Podle odhadu UNICEF totiž bylo v hlavním městě zničeno nebo poškozeno 75 procent škol.

Mluvčí Světového programu pro výživu (WFP) Marcus Prior podle CNN oznámil, že v rámci potravinového programu humanitární pracovníci během neděle rozdali více než 376 tun rýže 100.368 lidem na devíti místech Port-au-Prince.

Poukázky na rýži dostávají pouze ženy
Program koordinovaný WFP, mezinárodními humanitárními organizacemi a haitskou vládou počítal s vydáváním potravin na 16 stanovištích rozmístěných po celém městě. Pouze na devíti z nich však k předání mohlo dojít.

"V (dalších) oblastech velmi vzrostlo pouliční násilí gangů, ale doufáme, že se nám brzy podaří doručit potravinovou pomoc na všechna místa," řekl Prior.

Poukázky na pětadvacetikilogramové pytle s rýží pro jednu rodinu dostávají pouze ženy. "Naše dlouhodobé zkušenosti ukazují, že když potraviny převezmou ženy, je pravděpodobnější, že je rovnoměrně rozdělí mezi všechny členy rodiny, včetně mužů," vysvětlil Prior. Američtí vojáci dohlížejí na stanovištích na pořádek a snaží se zabránit násilí.

Češi poslali na Haiti dalších 19 milionů

Za poslední týden Češi dali na pomoc lidem z Haiti dalších skoro 19 milionů korun.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz