14. ledna 2010 7:36, aktualizováno  22:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Haiti míří pomoc. Tam však vládne chaos a zmar

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Haiti po zemětřesení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Haiti po zemětřesení | foto: Reuters

PORT-AU-PRINCE Úterní zemětřesení si na Haiti podle údajů Červeného kříže vyžádalo 45 000 až 50 000 obětí. Postiženy jsou nejméně tři miliony lidí, kteří jsou buď zranění, nebo přišly o domovy. Mezi mrtvými je 36 zaměstnanců OSN, další stovka je pohřešována. Původní a zatím nepotvrzené údaje uváděly, že obětí úterního zemětřesení, které mělo sílu 7,2 stupně a jeho centrum se nacházelo v hloubce 17 kilometrů pod povrchem nedaleko metropole Port-au-Prince, by mohlo být až 100.000.

I když celý svět chystá nebo už začal posílat pomoc, chybí zatím koordinace. K té by mohly napomoci první mapy o rozsahu škody pořízené na základě snímků japonského satelitu ALOS. Japonsko je dalo k dispozici OSN a francouzským a německým záchranným službám.

Jeden chilský příslušník mírového sboru OSN řekl, že vůbec netuší, co má dělat, protože rozsah škody je enormní. Další ze záchranářů prohlásil že peníze teď nemají žádnou cenu, že nejdražší je voda. V Port-au-Prince panuje chaos, lidé plení supermarkety a odnášejí si z nich nejen potřebné potraviny a vodu, ale také elektroniku.

Haiti po zemětřesení

Na letišti v Port-au-Prince přistála letadla s prvními záchranáři. Letiště ale příliv nezvládlo a odpoledne místního času zastavilo příjem nových letadel. Podle jedné ze zástupkyň OSN tam panuje logistický "zlý sen". Jedno z letadel se vykládalo šest hodin, protože letiště nemá k dispozici dostatek techniky. Protože se teprve zprovozňuje kontrolní věž, přistávali piloti jen podle toho, co viděli pod sebou. V jedné chvíli jich nad letištěm kroužilo jedenáct.

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) proto zastavil starty letadel na Haiti, kde kromě jiného také chybí letecké palivo pro stroje, které se chtějí vrátit. Od středy, kdy bylo letiště v Port-au-Prince znovu zprovozněno, na něm přistálo 60 letadel s 2000 lidmi. Haiti přednostně přijímá stroje přivážející léky, generátory na výrobu elektřiny a přístroje na čištění vody. FAA také zřídila krizovou skupinu, která má koordinovat odlet letadel na Haiti.

Haiti po zemětřesení

Do márnic v Port-au-Prince přivážejí auta stále nové mrtvé, mnoho lidí odnáší své blízké, aby je sami pohřbili. Vojáci OSN se ale obávají, že mnoho mrtvých zůstane na místě příliš dlouho, protože Haiťané vyznávají kult voodoo, který nedovoluje dotýkat se mrtvých před provedením patřičných rituálů.Haiti po zemětřesení

OSN hledá vlastní lidi

OSN stále pohřešuje asi stovku svých zaměstnanců. Mezi oběťmi z OSN je podle čerstvých zpráv 19 vojáků, čtyři policisté a 13 civilistů. Generální tajemník Pan Ki-mun oznámil, že dnes se z trosek podařilo vyprostit živého estonského zaměstnance OSN, jemuž záchranáři pod suť nejdříve hadicí podali vodu a po vyproštění ho převezli do nemocnice.

Kněz z Česka je v pořádku

Kněz Roman Musil z Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO) je v pořádku a spolupracovnice charity Eva Dostálová by na tom měla být stejně. Musil byl v úterý v severní části země, kde byly otřesy jen slabé, a nebyl nijak postižen, řekl mluvčí ACHO Martin Navrátil. Stejně tak by neměla utrpět Eva Dostálová, se kterou se ale Musilovi nepodařilo spojit.

Finančně pomáhá celý svět, ČR pošle pět milionů

Světová banka slíbila Haiti 100 milionů dolarů (1,8 miliardy Kč).

USA dají 115 milionů dolarů. Obama v projevu z Bílého domu dále oznámil, že do postižené země vysílá na pomoc námořní pěchotu, nákladní letadlo a vojenskou nemocnici. Rozmístit na Haiti celý americký pomocný kontingent bude podle prezidenta trvat hodiny, možná dny. Vojáci také zabezpečili letiště na Haiti.

EU vyčlenila 3 miliony eur.
Peníze slíbily i další státy světa a některé země EU.

Ministr zahraničí Jan Kohout rozhodl poskytnout Haiti pomoc pět milionů korun. Peníze půjdou prostřednictvím UNICEF na obnovu zdrojů pitné vody.

Musil se prý teď bude snažit dostat se do postižených oblastí. Situaci ale kromě zhroucení infrastruktury - "nic nefunguje", řekl Navrátil - komplikuje také déšť.

Mezi oběťmi je i 75letá brazilská pediatrička Zilda Arns Neumannová, která se celý život věnovala charitě. O úmrtí proslulé lékařky píší Novinky.cz. Zilda Arns Neumannová, která v Brazílii zřídila v roce 1983 síť církevní pomoci dětem Pastoral da Crianca, pobývala na Haiti, aby tam založila pobočku této brazilské organizace a pomohla vládě bojovat s podvýživou dětí a vysokou dětskou úmrtností.

Zprávy z Port-au-Prince hovoří o zoufalství, chaosu, neexistenci koordinace záchranných akcí a o závodu s krátícím se časem na záchranu zasypaných. V ulicích jsou všude vidět mrtvá těla, lidé vyhrabávají své blízké z trosek holýma rukama. Chybí jídlo, voda i léky. Mnozí se s tím nejnutnějším snaží odejít na venkov, kde dřevěné chatrče utrpěly méně.

V hlavním městě otřesy neušetřily nikoho: prezident René Préval je momentálně bez přístřeší, když zemětřesení poničilo jeho palác, velitel mise OSN Hedi Annabi se pohřešuje, arcibiskup Joseph Serge Miot našel smrt v troskách své katedrály a předseda Senátu Kelly Bastien byl z trosek parlamentu vyproštěn s těžkým zraněním. Zničeny nebo poškozeny jsou budovy cizích velvyslanectví, ruiny zůstaly po nemocnicích a školách, zřítila se budova stabilizační mise OSN.

Domácí i zahraniční lékaři a zdravotníci jsou zavaleni lavinou raněných.

Zemětřesení na Haiti

Organizace Lékaři bez hranic působí v improvizovaných podmínkách, protože její tři nemocnice v Port-au-Prince byly vážně poškozeny. V polních podmínkách pomáhají stovky kubánských lékařů, kteří už v zemi byli.

O zahraničních obětech jsou zatím jen zlomkovité zprávy. České ministerstvo zahraničí nemá žádné informace, že by se na Haiti pohřešoval nějaký Čech.

Dva pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc byli v době zemětřesení na severu země, který nebyl zasažen, a jsou v pořádku. Slovensko oznámilo, že pět jeho občanů, kteří byli na Haiti v době zemětřesení, by mělo být v pořádku.

Arcidiecézní charita Olomouc nemá zatím žádné zprávy o třicítce ze zhruba 500 haitských dětí z projektu adopce na dálku.

Čtěte více

Na Haiti začala už ve středu večer proudit zahraniční pomoc. V posledních hodinách tam přistála letadla z USA, Islandu, Francie, Španělska a dalších zemí. Pomoc se soustřeďuje na vyhledávání živých, odklízení trosek, obnovu komunikací, poskytnutí první pomoci zraněným, ale i na zajištění bezpečnosti a odklízení mrtvých.

Zahájit mohutnou záchrannou akci na pomoc karibskému státu nařídil americkým ozbrojeným silám prezident Barack Obama. Na ostrov míří bezmála deset amerických válečných lodí, vrtulníky a dopravní letouny, na cestě jsou i 2000 mužů námořní pěchoty. Ministryně zahraničí Hillary Clintonová a ministr obrany Robert Gates zrušili své zahraniční návštěvy a Obama přeorganizoval dnešní program, aby se mohl haitské krizi osobně věnovat.

Pomoci Haiti můžete i vy:

ADRA připravuje vyslání humanitární pomoci, na kterou můžete přispět zasláním finančních prostředkůna účet č. 4028 4028/0300, variabilní symbol 391, nebo zasláním dárcovské sms v ceně 30Kč ve formě DMS ADRA na číslo 87777.

ČLOVĚK V TÍSNI
Přispívat lze přímo na konto sbírky SOS Haiti 4095 4095/0300 nebo prostřednictvím dárcovské SMS ve formě DMS SOSHAITI na číslo 87777.

Arcidiecézní charita Olomouc, která na Haiti již několik let řídí humanitární projekty, přijímá příspěvky na konto
35-1868350237/0100, variabilní symbol 99999. Dárcovská SMS pro charitu má tvar DMS HAITI, číslo 87777.

Světová banka slíbila Haiti 100 milionů dolarů (1,8 miliardy Kč) a oznámila, že má v úmyslu mezinárodní finanční pomoc koordinovat. OSN vyčlenila ze svého zvláštního fondu deset milionů dolarů. Mezinárodní výbor Červeného kříže posílá na Haiti letoun se 40 tunami léků a dalšího zdravotnického materiálu.

Česká vláda je připravena vyslat na Haiti záchranáře, bude-li to třeba. Rozhodne se po páteční poradě na půdě Evropské unie. O finanční pomoci rozhodne vláda v pondělí. Asi to tedy bude víc než pět milionů korun, o jejichž uvolnění může nezávisle rozhodnout ministerstvo zahraničí. Pomoc dnes ohlásilo i Slovensko.

Zemětřesení na Haiti: příběhy přeživších

Server BBC zveřejnil příběhy několika lidí, kteří na Haiti přežili zemětřesení. Přinášíme vám vyprávění dvou z nich. 

Susan Westwoodová, dětská sestra
Pracuji pro sirotčinec nedaleko hlavního města. Těsně před zemětřesením jsem byla na jednotce intenzivní péče a ošetřovala devítiměsíční holčičku. Najednou se začala silně třást podlaha a celá budova se otřásala za strany na stranu. To trvalo asi 45 sekund. Poté jsme ještě cítili další otřesy. Děti byly opravdu vyděšené a začaly plakat. Zaměstnanci i ošetřovatelé křičeli, také byli vystrašení.

Nemohla jsem stát, tak jsem padla na kolena. Držela jsem tu malou holčičku a ještě se mi podařilo zachytit další dítě. Padaly věci z polic. Držela jsem děti a snažila se je před padajícimi předměty ochránit. Pak přišly další otřesy, nedalo se ani pohnout.

Po chvíli se nám podařilo dostat všechny děti ven z budovy na příjezdovou cestu. Tam jsme strávili celou noc. Bylo chladno, ale naštěstí jsme byli v pořádku. Akorát některé děti byly dehydrované, z budovy jsme nestihli nic odnést. Díky bohu, náš sirotčinec se nezřítil. Nemůžu uvěřit tomu, že jsme to všichni přežili. Většina dětí nejsou sirotci, ale jsou tady, protože se o nich jejich rodiče nemohou postarat. Haiti je velmi, velmi chudá země. Vídávám hodně dětí, které trpí podvýživou. Často se k nám dostanou v okamžiku, kdy už je příliš pozdě jim pomoci. Další jsou tu proto, že se narodily předčasně.

Když se podívám kolem na všechny ty zničené budovy, je mi jasné, že brzy přibude spousta dětí, o které se budeme muset postarat.

Emmett Murphy, Jacmel, Haiti
Vracel jsem se přes hory domů do Jacmelu, když se auto začalo třást. Bylo to jako když začne foukat silný vítr a já málem ztratil kontrolu nad řízením. Na silnici začalo padat kamení. Pokračoval jsem pomalu v jízdě a viděl všude kolem lidi, jak křičí. Hora se řítila dolů, budovy na jedné straně silnice už byly spadlé. Z údolí se zvedl obrovský mrak prachu.

Jel jsem dál, až jsem dojel k části silnice, která byla zcela zablokovaná ohromným sesuvem půdy. Došlo mi, že kdybych tím místem projížděl o pět minut dříve, byl bych teď mrtvý. Opustil jsem proto své auto a pokračoval pěšky.

Na Haiti vedu projekt bezpečných potravin, pomáháme Haiťanům zlepšovat zemědělství, zajišťujeme zdravou výživu matkám a jejich dětem. S přírodními katastrofami jsem počítal. Ale především s hurikány, ne se zemětřesením! Máme pobočky po celém Haiti. Naše kancelář i zaměstnanci v Jacmelu jsou v pořádku, ale nemohu zkontaktovat kolegy z Port-au-prince.

ČTK, mtrMiluše Trefancová
  • 5Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na Lidovky.cz