11. března 2011 11:28, aktualizováno  14:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Havaji lidé prchají od moře. Některé ostrovy tsunami zcela zaplaví

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Japonci sledují následky ničivého zemětřesení, na Havaj se valí vlna tsunami. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonci sledují následky ničivého zemětřesení, na Havaj se valí vlna tsunami. | foto: ČTK/AP

HONOLULU Pacifikem se po masivním zemětřesení v Japonsku řítí vlna tsunami. Havaj evakuovala pobřežní oblasti. Lidé čekali dlouhé fronty na plyn, balenou vodu, konzervy a generátory. Vlna ostrov zasáhla ve 14 hodin SEČ.

Renee Enna, editorka listu Chicago Tribune, je právě na Havaji na dovolené se svým manželem. "Celý den jsme byli pryč, právě jsme se vraceli z večeře a ve zprávách říkali, co se děje, že se na Havaj žene tsunami, " vylíčila s tím, že se s manželem rozhodli ihned opustit plážový byt a odjet. 

Lidé na Havaji utíkají před tsunami a dělají si zásoby.

"Nebudeme čekat, až se rozeznějí sirény, odjíždíme," řekla Enna. Na zvuk sirén nečekali ani jiní lidé. Když se Enna naposledy spojila s redakcí Chicago Tribune, stáli s manželem dlouho frontu u benzinové pumpy.

Dále čtěte:

Varování před tsunami bylo vyhlášeno fakticky pro všechny země v Tichém oceánu. Jako první po Japonsku pocítily tsunami Filipíny, po poledni SEČ Indonésie, Havaj kolem 14. hodiny, souostroví Samoa očekává nebezpečnou vlnu před 16:00, zhruba o půl hodiny později se na její příchod připravuje Austrálie. Před šestou hodinou bude v největším střehu západní pobřeží Mexika, jehož Kalifornský poloostrov už první vlna zasáhla, kolem půl šesté čeká úder tsunami Nový Zéland.

Tsunami bude postupně v noci zasahovat americký kontinent - středoamerické země kolem 23:00, Peru necelé dvě hodiny po půlnoci a jako poslední pevninské Chile před čtvrtou hodinou ranní. Jeho Velikonoční ostrov uprostřed Pacifiku zažije tsunami přibližně ve 21:00 - už jsou připraveny náhradní ubytovny pro obyvatele i turisty, do bezpečí jsou přepravovány lodi. Právě Chile má v čerstvé paměti řádění tsunami z loňského února, která byla vyvolána zhruba stejně silným zemětřesením a zdevastovala dlouhý pás pobřeží.

Kdy a kde udeří vlna tsunami (v SEČ)

Kdy a kde udeří tsunami - grafika. 

Pro zvětšení rozklikněte

"Připravujeme se na nejhorší, ale modlíme se," řekl John

Kdy a kde tsunami udeří

Havaj               14h30 SEČ
Austrálie          15h30 SEČ
Nový Zéland    15h40 SEČ
Guam               16h10 SEČ
Kalifornie        16h40 SEČ
Chile                 23h    SEČ

Cummings, mluvčí krizového oddělení v Honolulu. To také nabádá lidi, aby si nezapomněli důležité věci pro přežití: jídlo, pití, léky a baterie.

Nařízená evakuace proběhla i na pobřeží Filipín. Úředníci nařídili přesun obyvatel do určených evakuačních míst, která jsou alespoň pět metrů nad hladinou moře.

Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) upozornila, že tsunami vyvolaná zemětřesením má větší výšku, než jaké dosahují některé menší tichomořské ostrovy, jež by jí mohly stát v cestě.

Varování před tsunami

Varování před tsunami bylo vyhlášeno v oblasti jihovýchodní Asie a západním pobřeží Jižní Ameriky.

Mezi nejvíce ohroženými zeměmi jsou: Severní Mariany, Filipíny, Rusko, Tchaj-wan, ostrov Guam, Marshallovy ostrovy, Indonésie, Papuu-Novou Guinea, Nový Zéland, Fidži, Nauru, Mikronésie, Havajské ostrovy, Mexiko, Guatemala, Kostarika, Nikaragua, Panama, Honduras, Chile, Ekvádor, Kolumbie and Peru.

Zatím nebyly hlášeny žádné oběti mimo Japonsko. "Tsunami je sérií několika vln a první vlna nemusí být největší. Ohrožení může trvat i několik hodin" cituje agentura Reuters odborníky.

pksPetra Kosová, ČTK
  • 0Diskuse