15. března 2010 8:24, aktualizováno  13:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na horách hrozí laviny, večer začne hustě sněžit

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Zima na Lysé hoře | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zima na Lysé hoře | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

ŠPINDLERŮV MLÝN/PRAHA Do úterního dopoledne nasněží v západní části republiky dva až 15 centimetrů sněhu. Navíc bude foukat silný vítr, meteorologové proto varují před sněhovými jazyky ve vyšších polohách. Na celém území se pak může v noci na úterý tvořit náledí. V Krkonoších navíc hrozí laviny.

"Na frontálním systému očekáváme dnes vpodvečer od severozápadu sněžení, které bude v jihozápadní polovině území přecházet pod 500 metrů ve srážky smíšené nebo dešťové, ojediněle mrznoucí," uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Příští dny by se mělo oteplit. Podívejte se na aktuální předpověď počasí.

Upozornění na sněhové jazyky platí pro celé Čechy vyjma Prahy, na Moravě pak pro Olomoucký kraj. Řidiči mohou očekávat zhoršené podmínky v polohách nad 500 metrů nad mořem, a to do úterního odpoledne. Náledí nebo ledovka hrozí v noci na celém území České republiky.

Pozor na laviny
Lavinové nebezpečí v Krkonoších po silném sněžení minulých dní stouplo na třetí stupeň z pětibodové škály. Třetí stupeň je nejzrádnější, túry již vyžadují zkušené posouzení. Za uplynulý víkend na hřebenech hor napadlo půl metru sněhu, uvedl lavinový specialista Pavel Cingr z Horské služby Špindlerův Mlýn. V Jeseníkách stále platí druhý lavinový stupeň.

Poslední smrt způsobená lavinou je z roku 2008

V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň. Ročně v horách sjede několik desítek lavin, které však nezasahují obydlená místa, sjezdové tratě a přístupové cesty.

Poslední obětí laviny v Krkonoších se na konci prosince 2008 stala šestatřicetiletá skialpinistka, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ráno byla na hřebenech mlha a dohlednost byla do 100 metrů. Teplota byla asi devět stupňů pod bodem mrazu.

Dopravu v Česku ráno opět komplikoval silný nárazový vítr, který tvořil na silnicích sněhové jazyky. Sněhové závěje, které napadly přes noc, zastavily dopoledne dopravu na několika silnicích na Chomutovsku a vlaky stojí na železniční trati v úseku Nové Město na Moravě - Bystřice nad Perštejnem.

Sníh znovu komplikoval dopravu: hromadná srážka na přivaděči dálnice D1 u Jihlavy.

Silnice všech kategorií byly po nočním sněžení provázeném silným větrem sjízdné se zvýšenou opatrností. Silničáři vyrazili s veškerou technikou do terénu, kde pluhují a dočišťují některé komunikace.

Odvolaná výkonná rada ODS

Špatné počasí a z toho plynoucí dopravní komplikace jsou důvodem, proč se dnes v Chrudimi nesejde výkonná rada ODS. Řekl to dnes mluvčí občanských demokratů Martin Kupka.

Podle něj vyhodnocovalo stranické vedení od rána odezvy členů grémia na svolané jednání. "Byla ohrožena usnášeníschopnost," podotkl mluvčí.

Výběr Chrudimi jako místa pro dnešní plánovanou schůzku neměl podle něj jiný význam, než že je v tradici ODS pořádat jednání výkonné rady i v regionech.

V noci během přechodu studené fronty byly některé úseky hlavně ve vyšších polohách dočasně nesjízdné. Hasiči v několika případech odstraňovali stromy spadlé na vozovku. "Nejsložitější situace byla v kraji mezi půlnocí a 2:00," řekl dispečer krajských silničářů Roman Šabart.

Sníh komplikuje dopravu: několikakilometrová kolona na mezinárodní silnici E59 poblíž Vílance na Jihlavsku.

V Krušných horách napadlo 30 centimetrů sněhu, náměstkyně Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Lenka Holovská řekla, že v noci foukal vítr o síle orkánu a nyní stále panuje na horách "bílá tma".

Na severu Čech nešel proud
Noční vichřice způsobila starosti také energetikům. Podle severočeské mluvčí ČEZ Soni Holingerové zvýšenou poruchovost měli na Děčínsku a Českolipsku, kde dispečink Skupiny ČEZ evidoval osm poruch na vedení vysokého napětí v lokalitách Kamenický Šenov, Mimoňsko a Loučky u Benešova nad Ploučnicí.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz