19. prosince 2008 12:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Izrael dopadly dvě rakety

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 223Diskuse
Izraelský tank v blízkosti pásma Gazy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelský tank v blízkosti pásma Gazy | foto: ČTK

GAZA "Oznamujeme, že klid mezi námi a sionistickým nepřítelem skončil a nebude obnoven," prohlásila teroristická organizace Kásam, ozbrojené křídlo Hamasu. Krátce po zrušení příměří odpálili Palestinci z Gazy na jižní Izrael dvě rakety. K útoku, který si nevyžádal žádné oběti, se přihlásil Islámský džihád.

Šestiměsíční příměří v pásmu Gazy mezi Izraelem a palestinskými politickými frakcemi vedenými radikálním hnutím Hamas dosud zajišťovalo v oblasti relativní klid. Po jeho vypršení ale opět začalo přeshraniční násilí.

Hamas ve čtvrtek prohlásil, že příměří nebude prodlouženo, protože Izrael nedodržel své závazky, mezi něž patří především zrušení blokády pásma Gazy, které je zcela odříznuto od světa a zásobováno podzemními tunely vedoucími do Egypta.

Izrael uvedl, že pásmo Gazy uzavřel kvůli neustálému vystřelování raket, a doufal v prodloužení příměří. Podle mluvčího Hamasu ale "nepřítel nedostál svým závazkům."

Hamas a další militantní skupiny v pásmu Gazy navíc oznámily, že jsou připraveny na jakékoliv vystupňování ozbrojeného násilí a na případné útoky z Izraele namířené proti Gaze. Jejich ozbrojenci prý během šestiměsíčního příměří absolvovali výcvik.

Za útokem stojí Islámský džihád
K odpálení střel se pak přihlásil Islámský džihád, který prohlásil, že šlo o odvetu za smrt jednoho z jeho členů, kterého v úterý ve městě Džanín na západním břehu Jordánu zabila izraelská armáda.

Palestinci rakety odpalují s novou intenzitou zejména od začátku listopadu, kdy izraelská armáda podnikla omezenou operaci zaměřenou na zničení jednoho tunelu.

Izraelský ministr obrany Ehud Barak několikrát zdůraznil, že Izrael bude odpovídat "na klid klidem". Dodal však, že židovský stát "nemá strach pustit se v Gaze do rozsáhlé vojenské operace", ovšem zdůraznil, že by nebylo dobré se unáhlit.

Generální štáb ve čtvrtek zvažoval několik možných odpovědí na nové odpalování raket z Gazy. Podle izraelského státního rozhlasu vyloučil zatím celkovou ofenzivu, nikoli však cílené útoky.

Izrael musí jednat
Vláda bude o opatřeních, jež chce podniknout, jednat v neděli na svém pravidelném zasedání. Ministři i pravicová opozice na ni tlačí, aby jednala tvrději.

"Izrael musí jednat. Neznamená to, že je třeba znovu okupovat pásmo Gazy. Hamas lze však zasáhnout mnohem tvrději, abychom jej donutili, podobně jako v roce 2004, přijmout příměří v pozici slabšího," řekl vojenskému rozhlasu bývalý náčelník generálního štábu Moše Jaalon, kandidát pravicové strany Likud v parlamentních volbách stanovených na 10. února.

Zvláštní zmocněnec Spojených národů pro Blízký východ Robert Serry ve čtvrtek varoval Radu bezpečnosti OSN před nebezpečím značného vystupňování násilí, které by mělo těžké důsledky pro civilní obyvatelstvo v Izraeli a v pásmu Gazy.

Ve čtvrtek večer Palestinci na jižní Izrael vystřelili 11 raket a střel, které podle vojenských zdrojů nezpůsobily žádné oběti ani škody. Izrael v reakci na to uskutečnil několik náletů.

  • 223Diskuse