19. října 2009 9:44, aktualizováno  13:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Jablonecku i Liberecku skončila kalamita, odvolal ji už i ČEZ

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Jablonecko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jablonecko. | foto: ČTK

JABLONEC NAD NISOU Jablonecká radnice odvolala kalamitu, kterou vyhlásila v pátek 16. října kvůli přívalům sněhu a polomům. Kalamitní stav zrušila také energetická společnost ČEZ. V současné době zůstává na Královéhradecku uzavřená jen jedna silnice, v Olomouckém kraji dvě. Vlaky nejezdí už jen po jedné trati na Jablonecku.

Na Jablonecku a sousedním Liberecku do pondělního dopoledne trvala kalamita, kterou ve čtvrtek vyhlásil i ČEZ. V dalších devíti okresech ji energetici odvolali už o víkendu.

Počet míst, které jsou po sněhové kalamitě z minulého týdne bez elektřiny, klesl na zhruba 350. V pátek bylo bez proudu až 60.000 míst. V neděli večer jich bylo asi 550. ČEZ dnes odvolal kalamitní stav v posledních dvou okresech z pátečních jedenácti a vyčísluje škody. Mohou být až v řádu desítek milionů korun. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Ještě v pátek bylo v Česku bez proudu na 60.000 domácností, dnes jich je už jen několik set.

Liberecký kraj zasáhlo v polovině minulého týdne silné sněžení, místy napadlo až půl metru těžkého mokrého sněhu, pod jehož tíhou se lámaly stromy a větve. Ještě v pátek bylo v kraji kvůli poškozenému vedení bez elektřiny na 20.000 domácností. Až v noci na neděli se energetikům podařilo opravit všechny poruchy na vedení vysokého napětí.

"Poruchové čety nyní pracují na opravách nízkého napětí hlavně v oblasti Vratislavic, Frýdlantska, Tanvaldska, Jablonecka, Liberecka a Chrastavka," dodala Holingerová. Bez dodávek elektřiny jsou podle ní už jen jednotlivé ulice, domy a rekreační lokality jako chatařské či zahrádkářské kolonie.

"Řádově se jedná o desítky odběratelů v jednotlivých oblastech," dodala.

Do postižených lokalit přesunuli energetici poruchové čety z okresů, které kalamita nezasáhla, nebo z míst, kde se kritickou situaci s dodávkami elektřiny už podařilo vyřešit. "V mnoha případech ale opravy stále komplikuje těžko přístupný terén, naši lidé se doslova musí prořezávat přes popadané stromy, které zatarasily přístupové cesty a energetici se obtížně dostávají k vedení," dodala mluvčí ČEZ.

Jablonec se pomalu vzpamatovává z přívalů sněhu

"Kalamitu ve městě jsme odvolali, stále ale platí zákaz vstupu na městské hřbitovy, do městských parků a je potřeba dávat pozor i v příměstských lesích a všude, kde jsou vzrostlé stromy, protože nebezpečí pádu větví trvá," řekl Tichý. Město podle něj dělá vše pro to, aby do Dušiček byly hřbitovy bezpečné.

V některých částech města je podle Tichého také poškozené veřejné osvětlení. "Pracuje se na opravě, spadlo ale 15 stožárů,
které potřebují znovu zabetonovat, což v současném počasí nejde tak rychle," vysvětlil.

Od středy do pátku napadlo v Jablonci přes půl metru sněhu a radnice nebyla schopna uklízet všechny ulice a chodníky, těžký mokrý sníh navíc lámal stromy, což úklid výrazně ztěžovalo. Přes víkend se situace postupně uklidnila. I ulice Pod Vodárnou, kudy vede jedna z cest do Liberce, a ulice Nad Školou v Proseči se už podle technických služeb podařilo vyčistit. Ještě v neděli tam v průjezdu bránily polámané stromy a větve.

Pády stromů byly také příčinou výpadku dodávek tepla z Jablonecké
teplárenské a realitní společnosti, na niž je napojena většina jabloneckých domácností, školy i úřady. Dodávky tepla se podařilo obnovit až v noci na sobotu díky dieselové elektrocentrále. Od nedělního odpoledne se podařilo plně obnovit dodávky elektřiny a elektrocentrála mohla být odpojena. "Během dneška by měl agregát odjet zpátky do Prahy," řekl mluvčí teplárny Lukáš Jankovský.

Popadané stromy zastavily ve čtvrtek také dopravu na tramvajové trati z Jablonce do Vratislavic nad Nisou. "Naši pracovníci tam napočítali na 40 popadaných a polámaných stromů, které museli odstranit," řekla mluvčí libereckého dopravního podniku Martina Poršová. Tramvajové spojení se podařilo obnovit až v neděli ráno. Kvůli polomům je ale na Jablonecku stále mimo provoz železniční trať ze Smržovky do Josefova Dolu. České dráhy však předpokládají, že už v úterý bude možné vlaky opět vypravit.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz