Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Na Jezerní slati bylo ráno minus 20 stupňů Celsia, Šumavu pokryl sníh

Česko

  8:19aktualizováno  10:25
České Budějovice - Chladné počasí v Česku pokračuje, v noci na pátek mnohde mrzlo. Nejchladněji bylo v Jihočeském kraji, kde meteorologové naměřili na Jezerní slati až minus 20 stupňů Celsia. V Moravskoslezském a Libereckém kraji bylo místy kolem minus deseti stupňů.

Zima na konci dubna na Šumavě. foto: Marek Podhora, MAFRA

Zemědělci se bojí o ovoce; pěstitelé na Znojemsku v noci vyjeli do sadů se zmlžovači, aby ochránili úrodu před mrazy. Podle meteorologů ale není pokles teplot v dubnu neobvyklý.

Petra Sýkorová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) uvedla, že zajímavý byl i chladný čtvrtek s nejnižšími maximy. Teploty dosáhly pro 20. duben dosud nejnižších hodnot na zhruba třetině stanic s delší měřicí tradicí. Pro páteční den dosavadní minima ukázal teploměr na 14 místech ze zhruba 150, kde se měří aspoň 30 let.

Na mnoha místech v Česku od rána sněží. Teploty kolem nuly a silnice kloužou

Nejníže spadly páteční teploty v šumavských kotlinách, na Jezerní slati, ale minus 20 stupňů Celsia nestačilo na překonání tamního dosavadního rekordu minus 20,6 stupně. Naopak rekord padl ve Světlé Hoře na Bruntálsku, minus 10,4 stupně přepsalo dosavadní minimum minus sedm stupňů z roku 1981. Rekordních bylo i minus 9,6 stupně na šumavském Churáňově, minus 8,5 stupně v Rýmařově na Bruntálsku a 8,3 stupně pod nulou v Deštném v Orlických horách.

Ve Zlínském kraji museli řidiči po ránu počítat na silnicích v nejvyšších polohách Vsetínska s nesouvislou vrstvou zledovatělého sněhu.

Lidé mají podle odborníků sice dojem, že je nezvykle chladno, jsou ale ovlivněni tím, že počátkem měsíce bylo přes den naopak neobyčejně teplo. Výraznější oteplení meteorologové očekávají až na začátku května.

Na Znojemsku vyjeli pěstitelé ovoce kvůli mazům v noci na pátek do sadů se zmlžovači, aby ochránili letošní úrodu. Mrazy ale netrvaly celou noc, po půlnoci se s příchodem oblačnosti oteplilo nad nulu, což podle ředitele Pomony Těšetice Iva Pokorného ochránilo ovoce víc než umělá mlha.

V Libereckém kraji bylo nejchladněji v osadě Jizerka v Jizerských horách, kde teplota klesla k minus 9,5 stupně. Podle Radka Tomšů z ústecké pobočky ČHMÚ to ale není neobvyklé, podobné teploty tam byly i loni. Navíc v oblasti mrzlo i v předchozích pěti dnech, teplota ale klesla maximálně k minus pěti stupňům. Pod bod mrazu se dostaly v noci teploty v kraji i v nížinách. Většinou tam bylo od minus dvou do minus pěti stupňů, uvedl dodal Tomšů.

Pokračující chladné počasí může ovšem těšit lyžaře. Na Zadově aktuálně upravili čtyři kilometry lyžařských stop. Vedou především kolem stadionu na Churáňově. „Většinou jsou upraveny stopy směrem na churáňovské louky,“ řekl ČTK Petr Vondraš z lyžařského areálu Zadov.

Mrazivo bylo také v Jeseníku, kde v předchozích dnech i sněžilo. V noci na pátek tam meteorologové naměřili rekordních minus 6,4 stupně, což je o téměř dva stupně méně než před 12 lety. V Šumperku klesla teplota pod čtyři stupně pod nulou, teplotní rekord to ale nebyl.

Nižší teploty se v Česku drží od začátku týdne. Na řadě míst i sněžilo, například na Šumavě leží souvislá vrstva sněhu. V nejbližších dnech se podle předpovědi nepatrně oteplí a noc na sobotu by už mrazivá být neměla. Teploty mají klesnout nejníže k sedmi až třem stupňům Celsia, k ránu ale může na severu v oblastech nad 600 metrů nad mořem sněžit.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...