21. června 2010 14:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na jihu Kyrgyzstánu je opět slyšet střelba, nejméně dva lidé zahynuli

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Násilí v Kyrgyzstánu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Násilí v Kyrgyzstánu | foto: Reuters

BIŠKEK Napjatá situace vládne v jihokyrgyzském městě Oš, středisku nedávných nepokojů ležícím při hranicích s Uzbekistánem. Na jeho předměstí se dnes ráno ozvala střelba a podle nemocničních zdrojů byli dva lidé zabiti a dvě desítky zraněny.

Kyrgyzské bezpečnostní síly se dnes ráno střetly s Uzbeky v Narimanu na předměstí Oše, kde prováděly "speciální operaci". Podle mluvčího ministerstva vnitra bylo jejím cílem odebrat zbraně lidem, kteří se jich odmítali vzdát dobrovolně.

Představitelka nevládní organizace Human Rights Watch Anna Neistatová tvrdí, že při střelbě provázející operaci nejméně dva lidé zemřeli. "Dvacet zraněných odvezli před našima očima do nemocnice. Dva zemřeli na následky zranění," cituje Neistatovou agentura APF. To ale pořel mluvčí ministerstva vnitra.

V neděli začaly kyrgyzské síly odstraňovat barikády, které rozdělují Oš. Některé uzbecké čtvrti ale ještě zůstaly zablokovány převrácenými a vyhořelými auty a hromadami pneumatik. V Oši byly v neděli zadrženy dvě desítky osob, které jsou podezřelé ze spáchání trestných činů během nedávných násilností a bylo zahájeno vyšetřování asi 90 případů vražd, podpalování a únosu osob.

Roza Otunbajevová

Relativní klid je v Džalalabadu, kam dnes přijela prozatímní prezidentka Roza Otunbajevová, která se snaží připravit podmínky pro nadcházející referendum o ústavních změnách. Ty by měly více pravomocí převést na premiéra. Konání referenda 27. června podpořily v neděli Rusko a USA, které mají na území této středoasijské země svoje vojenské základny a obávají se rozšíření nepokojů do dalších oblastí. Pro konání referenda ve stanoveném termínu se dnes vyslovily i Turecko a Kazachstán a slíbily Kyrgyzstánu pomoc.

Boje mezi kyrgyzskou a uzbeckou komunitou v minulých dnech si vyžádaly možná až 2000 obětí a 400.000 kvůli nim opustilo domovy. V jižním Kyrgyzstánu kvůli nim vypukla humanitární krize.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz