Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Na Krym dál proudí ruské jednotky, Kyjev chce uzavřít hranice

Vladimír Putin

  10:04aktualizováno  11:07
KYJEV/MOSKVA - Rusko masivně posiluje své vojenské jednotky na východní straně Kerčského průlivu, úžiny mezi Černým a Azovským mořem oddělující východ Krymu od ruského Krasnodarského kraje. Oznámila to v pondělí ukrajinská pohraniční služba. Ruské námořnictvo zároveň mění postavení svých bojových plavidel rozmístěných u sevastopolského přístavu.

Ruští vojáci u vojenské základny v Perevalném nedaleko Simferopolu. foto: Reuters

Podle ukrajinských médií hrozí nebezpečí, že ruská armáda využije k přepravě svých jednotek trajektové přepravy přes Kerčský průliv. V nejužším místě odděluje Krym od ruské pevniny asi 4,5 kilometru. "Na druhé straně průlivu jsou obrněné transportéry, nelze říci, zda se chystají je naložit na trajekty," prohlásil mluvčí ukrajinských pohraničníků.

V Kerči, na ukrajinské straně průlivu, podle nepotvrzených zpráv obsadili trajektový terminál ruští vojáci. V přístavu hlídkují ozbrojenci hovořící rusky, jejich vozidla mají ruské registrační značky. Moskva tak podle ukrajinských médií kontroluje obě strany strategické úžiny, což jen zvyšuje obavy z masového přísunu ruských jednotek na Krym.

Blokáda

Krymská agentura Centr v pondělí napsala, že ruská armáda v několika okresech poloostrova zablokovala mobilní telefonický provoz. Ruští vojáci rovněž zahájili blokádu skladů ukrajinského vojenského námořnictva.

V Simferopolu, správním středisku poloostrova, je dnes po čtyřech dnech bouřlivých demonstrací klid. Policie odstranila barikády a zátarasy, které v centru města postavili účastníci soupeřících proruských a proevropských mítinků. Doprava ve městě funguje normálně, obnoveno bylo zásobování.

Napjatá situace ale vznikla ve městě Bachčisaraj, které leží na klíčové komunikaci spojující Simferopol s přístavem Sevastopol. Podle krymské agentury Centr místní vojenskou posádku ohrožuje šest neoznačených obrněných transportérů a početná skupina ozbrojenců. Velitelé bachčisarajské posádky útočníky odmítají vpustit dovnitř. Vyjednávání dosud k žádným závěrům nevedlo.

Putinův postoj ke Krymu podpořily v Moskvě tisíce demonstrantů:

Kyjev zvažuje uzavření hranic

Nová kyjevská vláda podle vicepremiéra Vitalije Jaremy zvažuje možnost uzavření ukrajinsko-ruských hranic či výrazného zpřísnění hraničního režimu. Důvodem je masový příliv ruských občanů, kteří se na východě Ukrajiny zapojují do demonstrací proruských organizací. Ruští pohraničníci podle Jaremy prakticky otevřeli hranice pro kolony autobusů, které na Ukrajinu přivážejí demonstranty.

Většina Krymu je pod kontrolou ruských vojáků, kteří v noci na pondělí obsadili několik dalších vojenských objektů a správních budov na poloostrově. Vojáci se na ukrajinském území pohybují v maskovacích uniformách bez hodnostního označení, jejich výzbroj, chování a vybavení podle místních novinářů jasně ukazuje na armádní profesionály.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle ukrajinské agentury RBK dokončily ruské jednotky v noci obsazení ukrajinské vojenské posádky v zálivu Balaklava u Sevastopolu. Ruští vojáci, které doprovázel tým neozbrojených civilistů, Ukrajince odzbrojili. Pod kontrolou ruských jednotek jsou i objekty sevastopolského mezinárodního letiště Belbek, které Rusové obsadili s použitím hlukových granátů. Místní ukrajinská vojenská jednotka útočníkům odevzdala zbraně.

Krymská autonomní vláda oznámila, že počet ukrajinských vojáků, kteří "odpřísáhli věrnost krymskému lidu" a fakticky přešli na stranu okupačních sil, překročil 3000 a rychle se dál zvyšuje. Místní proruské úřady údajně jednají s několika vysoce postavenými ukrajinskými důstojníky, kteří zvažují podobný krok. Z ukrajinských velitelů v minulých dnech přešel ke krymským povstalcům velitel ukrajinského námořnictva Denys Berezovskyj.

OBAVY A VAROVÁNÍ

Na Moskvu se nadále snáší sprška odsuzujících a varovných výroků kvůli vojenskému obsazování ukrajinského Krymu.

  • Británie se podle britského ministra zahraničí Williama Hagua obává vyslání dalších ruských vojáků na Ukrajinu, a to i mimo poloostrov Krym. Británie varovala prezidenta Vladimira Putina, že Rusko zaplatí značné náklady, pokud kurz nezmění. Hague podle agentury Reuters prohlásil, že ruská intervence na Ukrajině je zatím největší krizí v Evropě v tomto století. Ministr rovněž poznamenal, že Rusko má právo mít své vojáky na svých základnách v regionu a vyzval Kreml, aby jim nařídil návrat do kasáren.
  • Polsko varuje Moskvu před "vážnými důsledky" intervence na Krymu. Polský šéf diplomacie Radoslaw Sikorski varoval, že Moskva bude za svou intervenci na Krymu čelit "vážným důsledkům". "Víme, že s jídlem roste chuť. Pro svobodný svět je důležité se této logice vzepřít," řekl Sikorski novinářům před jednáním polské rady národní bezpečnosti.
  • Turecko vyjádřilo obavy o etnickou turkofonní menšinu krymských Tatarů, kteří jsou na rozdíl od tamního převažujícího etnicky ruského obyvatelstva orientovaní protimoskevsky. "Máme důležitou povinnost pamatovat na Tatary a jednáme se zainteresovanými stranami, aby spor nepřerostl v ozbrojený konflikt. Nemůžeme zůstat pouhými diváky tamního dění," řekl agentuře AFP nejmenovaný vládní zdroj.
Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...