22. února 2010 11:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Madeiře hledají přeživší, při záplavách zemřely desítky lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Silné deště způsobily na Madeiře záplavy a sesuvy půdy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silné deště způsobily na Madeiře záplavy a sesuvy půdy. | foto: Reuters

FUNCHAL/PRAHA Záchranáři na portugalském ostrově Madeira pokračují v pátrání po nejméně čtyřech osobách, které jsou ještě pohřešovány po sobotních katastrofálních přívalových deštích a sesuvech půdy, při nichž přišlo o život 42 lidí.

V noci na dnešek postupovaly také dále odklízecí práce, na nichž se podílelo přes 400 vozidel, uvedly místní úřady. Četné silnice jsou nadále zavaleny balvany, bahnem a stromy, které vyvrátila valící se voda. Proudy vody a bahna smetly lidi, stavení a automobily. Úřady oznámily, že oficiálně pohřešovány jsou čtyři osoby, připustily však, že obětí může být více. Zraněno je nejméně 120 lidí. Úřady se obávají, že mnoho těl bylo odplaveno do moře.VÍCE ČTĚTE ZDE

Meteorologové předpovídají, že dnes a v úterý Madeiru čeká slabý déšť. Madeira leží 900 kilometrů jihozápadně od Portugalska a 500 kilometrů západně od afrických břehů. Žije zde 250.000 obyvatel, většina z nich (100.000) v metropoli Funchal.

Nejhorší bouře, jakou lidé pamatují
Některé části v centru Funchalu jsou uzavřeny. Předseda místní vlády Alberto Joao Jardim vyzval občany, aby dnes zůstali doma a vycházeli ze svých domovů jedině tehdy, kdyby to bylo naprosto nezbytné. Na Madeiře zůstávají uzavřeny také školy.

Silné deště způsobily na Madeiře záplavy a sesuvy půdy.

Ve zcela zničeném nákupním středisku ve Funchalu záchranáři pátrají v podzemním parkovišti, které bylo úplně zaplaveno bahnem. Obávají se, že zde mohou být další oběti. Místní lidé říkají, že to byla nejhorší bouře, jakou tu pamatují. Podle úřadů šlo o nejhorší bouři na ostrově od roku 1993. Velitel místních hasičů Agostinho Silva odhadl, že návrat k normálnímu životu na ostrově může trvat několik týdnů.

Očekává se, že na dnešním mimořádném zasedání portugalská vláda vyhlásí třídenní celostátní smutek za oběti. Kabinet by také mohl rozhodnout o finanční pomoci. Živel na Madeiře zničil mnoho silnic a mostů. Regionální vláda zatím výši škod neodhadla.

Silné deště způsobily na Madeiře záplavy a sesuvy půdy.

Lisabon již od soboty na Madeiru vysílá mohutnou pomoc, včetně vrtulníků, lékařů, potápěčů a záchranářských psů. Portugalský Telecom uvedl, že na ostrově bylo od nedělního večera obnoveno 85 procent kapacit mobilních i pevných telefonních linek.

Britské ministerstvo zahraničí v neděli večer potvrdilo, že na Madeiře přišel o život jeden Brit a několik dalších bylo hospitalizováno. Ostrov britští turisté hojně navštěvují. Český zastupitelský úřad v Portugalsku ani honorární konzulát na Madeiře neobdržely informace o tom, že by mezi oběťmi nebo zraněnými byl nějaký český občan.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz