30. srpna 2010 15:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na ministerstvo zdravotnictví nastupuje krajský ředitel VZP Nosek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Petr Nosek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nosek. |

PRAHA Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) kompletuje svůj tým. Jako náměstek pro ekonomiku a zdravotní pojištění nastoupí na ministerstvo od 20. září nestraník Petr Nosek, který vede středočeskou krajskou pobočku Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Ministr jej zná ještě z dřívějšího působiště v královéhradecké VZP. Heger s ním komunikoval z pozice ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové. "Vybral jsem si ho sám bez nějakých politických konotací," říká o Noskovi Heger. Spolupracoval s ním například na zavádění moderního systému placení za nemocniční péči, takzvaného DRG, kdy je zařízení placeno nikoli paušálem ale podle struktury a množství poskytnuté péče.

Nosek nastupuje jako náměstek pro ekonomiku ve chvíli, kdy se pro příští rok očekává ve zdravotnictví propad 10 miliard korun. Ministr Heger by chtěl alespoň 5 miliard z toho najít v rezervách systému. "Máme tu ekonomický vývoj, na který musíme reagovat. Musíme najít cestu, jak přežít období kdy prostředky zrovna nepřibývají. Prognóza na příští rok nevypadá optimisticky. Musíme se připravit na různé scénáře," řekl LN Nosek.

Heger tým na ministerstvu výrazně obměnil. Jako první náměstek přišel Vladimír Pavelka, kterého Hegerovi navrhla TOP 09. Ministr si pak přivedl jako dalšího náměstka dlouholetého odboráře Jiřího Schlangera, který bude mít na starosti zdravotně-sociální oblast a projekty elektronizace zdravotnictví. Kromě toho na ministerstvu zůstává náměstkyně Markéta Hellerová, která přišla s bývalým ministrem Tomášem Julínkem, náměstek pro legislativu Martin Plíšek a hlavní hygienik Michael Vít. Na konci září tak bude mít ministerstvo zdravotnictví šest náměstků. Další změny ale Heger nevyloučil.

Najdete na Lidovky.cz