4. ledna 2010 12:35, aktualizováno  14:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na novoroční oběd s prezidentem přišly letos i manželky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Manželé Klausovi a manželé Fischerovi na zámku v Lánech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manželé Klausovi a manželé Fischerovi na zámku v Lánech. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

LÁNY Prezident Václav Klaus s manželkou Livií dnes v poledne přivítali u tradičního novoročního oběda na zámku v Lánech premiéra Jana Fischera s manželkou Danou. Oba politici, kteří spolu podle předchozích vyjádření mají dobré vztahy, hovořili o hospodaření státu a o jarních volbách.

Klaus nepodepíše zákony, které by mohly prohloubit deficit rozpočtu. Ten už je teď hrozivý, shodl se prezident s Fischerem v Lánech.

Sněmovní volby, k nimž Fischerův kabinet zemi přivede, se budou konat nejpozději v květnu. Přesný termín určuje prezident. V novoročním projevu zdůraznil, že volby by měly otevřít cestu ke vzniku vlády se silným mandátem.

Prezident Fischera chválí

Klaus a Fischer se i s manželkami sešli i minulý týden během lyžování ve Špindlerově Mlýně. Na soukromé schůzce však prý neřešili politiku, ale mluvili o vánočních svátcích či o rodině. Klaus tehdy uvedl, že na dnešní schůzce v Lánech "půjde víc do tuhého".

Letos s manželkami

Manželky politiků se novoročního setkání v Lánech účastní znovu po třech letech, loni i předloni se tyto schůzky konaly bez nich.

Bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS), který se nyní bude rozvádět s manželkou Pavlou, žije již delší dobu s partnerkou, místopředsedkyní sněmovny Lucií Talmanovou (ODS). Podle pravidel protokolu nebylo možné, aby s ním přišla.

Klaus Fischerovu vládu pochválil v novoročním projevu. Podle prezidenta zvládá kabinet úkoly lépe, než se všeobecně předpokládalo.

Na úvod setkání předal prezident kytici Daně Fischerové a premiér Livii Klausové.

Fischer, který nastoupil do čela úřednického kabinetu loni v květnu, se novoročního oběda s prezidentem v Lánech účastní poprvé.

S Klausem a jeho chotí mluvil Fischer nad menu o čtyřech chodech. Státníky čekala zvěřina z lánské obory a speciality domácí kuchyně.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz