Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Na obraně došlo k porušení rozpočtové kázně za 2,2 miliardy, odhalil NKÚ

Česko

  8:04aktualizováno  9:22
PRAHA - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil na ministerstvu obrany porušení rozpočtové kázně ve výši 2,2 miliardy korun. Nejvýznamnější pochybení kontroloři odhalili u zakázek na technickou ostrahu muničních skladů. NKÚ o tom v pondělí informoval v tiskové zprávě.

Lehká obrněná vozidla české armády Iveco. foto: Ladislav Němec, MAFRA

Kontroloři se zaměřili na to, jakým způsobem resort obrany hospodařil v letech 2009 až 2014 s penězi na stravování, úklid a chod ubytoven a ostrahu muničních skladů. Ministerstvo za zmíněné služby zaplatilo 5,3 miliardy korun, ze kterých kontroloři prověřili 4,7 miliardy.

Ministerstvo obrany chybně vykázalo téměř 20 miliard, zjistil NKÚ

„Kontroloři zjistili, že projektové řízení nákupu těchto služeb nefungovalo, což v kombinaci s častými organizačními změnami vedlo mimo jiné k četným chybám při zadávání veřejných zakázek nebo k uzavírání nevýhodných smluv,“ uvádí zpráva NKÚ.

Největší výhrady mají kontroloři k zakázkám, které se týkaly ostrahy muničních skladů. Ministerstvo obrany je podle NKÚ zadávalo účelově pouze jedinému dodavateli, a to v neveřejném řízení. Ministerstvo se navíc zavázalo, že technologie pro ostrahu od dodavatele postupně odkoupí na splátky, přestože to zákon zakazuje. „V součtu ministerstvo v souvislosti s technickou ostrahou porušilo rozpočtovou kázeň ve výši 2,1 miliardy korun,“ uvádí NKÚ.

Ministerstvo obrany ke zjištění NKÚ uvedlo, že kritizovanou zakázku nechalo loni prověřit vedení resortu. V současnosti už jsou podle mluvčího ministerstva Petra Medka muniční sklady střeženy na základě výsledků nového výběrového řízení.

Výhrady mají kontroloři i k zakázce ministerstva na nákup stravy. Uzavřená smlouva stanovila počet porcí jídla, které měly vojenské útvary odebírat. Zároveň obsahovala klauzuli, že v případě odběru menšího množství cena jedné porce vzroste. Podmínky byly podle NKÚ tak nevýhodné, že v některých případech ministerstvo za porci zaplatilo až sedminásobek ceny. Podle Medka šlo o mimořádnou situaci způsobenou požárem kuchyňského bloku posádky ve Staré Boleslavi. „Počet stravních dávek kvůli tomu klesl z původních 500 na 50 a to se promítlo do ceny za jednu porci,“ uvedl Medek. Po třech měsících se podle něj cena vrátila na původní výši.

Chyby našli kontroloři i u všech prověřovaných zakázek příspěvkové organizace Armádní Servisní. Tato organizace, která se stará o zabezpečení a provoz armádních ubytoven, nezařadila podle NKÚ do hodnocení veřejné soutěže jednu ze čtyř doručených nabídek. Jindy zase platila dodavateli nad rámec smlouvy, aniž prokázala, na co byly peníze skutečně použity.

Autor: