Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Povodně 1997: lidé na Orlickoústecku nezapomněli, řadu věcí se museli naučit

Česko

  14:00
PARDUBICE - Dvě desítky let uplynuly od záplav, které v roce 1997 zasáhly oblast dnešního Pardubického kraje. Nejvíc postihly Orlickoústecko. Vodní živel tam tehdy poškodil přes 2000 rodinných a bytových domů, 13 domů zcela zničil. Od té doby se zlepšila protipovodňová opatření a velkou vodu většinou připomínají jen značky na domech, kam až voda dosahovala.

Záplavy 1997. Na snímku ze 14. července je zaplavená Prostřední ulice v Uherském Hradišti. foto: ČTK

„V roce 1997 se všichni museli učit. Myslím tím hlavně státní a obecní správu. Nikdo neměl žádné zkušenosti s řešením takového problému. Nefungovalo například hlášení o stavu na toku nad námi,“ řekl jednatel sdružení Hasiči Černovír Ludvík Špinler.

Podle dobrovolného hasiče z místní části Ústí nad Orlicí tehdy mezi lidmi panovala obrovská solidarita. Lidé, kteří měli vytopené doby, spali u příbuzných i sousedů. Pomáhali si všichni. „Nikdo se nám neutopil, nezranil, i když jsme třeba otevřeli zatopenou garáž a majitel tam měl uskladněné vápno na hašení. Vyvalila se pára a horká voda,“ dodal Špinler.

Dvě desítky let uplynuly od záplav, které v roce 1997 zasáhly Moravskoslezský...
Povodně 1997. Rozvodněná řeka Orlice zaplavila 9. července Všesportovní stadion...

V orlickoústeckém okrese povodně zasáhly katastry 61 obcí a měst. Stovky lidí musely opustit své domovy. „Bylo to celé velmi hektické. Celý den jsme pomáhali lidem, pak nám zavolali, že naši rodiče mají v baráku vodu. Ale zvládli jsme to,“ řekl Špinler. Černovírská skupina od té doby jezdí pomáhat do oblastí zasažených velkou vodou po celé republice.

Téma velké povodně je podle ředitelky muzea v Ústí nad Orlicí Jarmily Süsserové stále živé. Aktuálně ji připomíná až do září výstava zhruba dvou set fotografií zaplavených místních částí. Na povodně byli lidé v regionu zvyklí, ale v roce 1997 byla obzvlášť ničivá.

„Voda šla až do 180 centimetrů, zničila domy, lidé přišli o dokumenty, fotky, o všechno. Teď už tu není znát, jen značky na domech ukazují, kam sahala voda,“ řekla ředitelka muzea.

Vodní živel měl mimořádnou sílu, protože přetekl rybník Hvězda, který měl sloužit jako ochrana proti povodni. Povodí Labe dokončilo zvýšení hráze v roce 2005, pro obyvatele Třebovic, Rybníku, České Třebové, Dlouhé Třebové a Ústí nad Orlicí to byla velmi dobrá zpráva.

„Tenkrát to byly hlavně zájmy rybářů, chtěli zachránit ryby, a rybník Hvězda se začal upouštět až v době, kdy voda kulminovala, což situaci zhoršilo. Rybáři stejně o ryby přišli, protože všechno vyletělo ven, kapry jsme měli až na návsi,“ řekl starosta Dlouhé Třebové Jaroslav Kašpar.

V Dolní Třebové spadly dva domy, naštěstí v nich tenkrát nikdo nebyl. Obec zdevastovanou vodou navštívil prezident Václav Havel, který jezdil po republice a setkával se s lidmi postiženými záplavami. Starosta Kašpar byl v té době profesionální hasič.

„Hasiči dřív nebyli ideálně vybavení, na celém okrese byl třeba jen jeden člun. Dnes je to jiné. Hlavně se vybagrovalo koryto Třebovky, vybudovaly se poldry na horním toku, je zvednutá hráz rybníku. V tuto chvíli je naše obec proti vodě zabezpečená stoprocentně,“ řekl Kapšar.

Pro některé obce byla povodeň v roce 1997 první zatěžkávací zkouškou. Obec Líšnice u Divoké Orlice mnohem horší situace zažila o tři roky později. „Lidé si mysleli, že už nic nepřijde, v roce 2000 to bylo mnohem horší. Některé rekreační domy mají ještě doteď odkrytou základovou fasádu, kam sahala voda, aby objekty větraly,“ řekl starosta Miroslav Keprta.

Povodně měly i další negativní dopady, změnila se povodňová pásma, pojišťovny výrazně zvýšily ceny pojistek nemovitostí nebo lidem nechtěly domy pojistit vůbec. Ceny nemovitostí v oblasti do doby vybudování protipovodňových opatření klesly prakticky na nulu, dodal Keprta.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!