Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Na pražském Vítkově proběhla přehlídka k oslavám konce 2. světové války

Česko

  11:22
PRAHA - Politici v čele s prezidentem Milošem Zeman, vojáci a další lidé v neděli oslavili 71. výročí konce druhé světové války v Evropě. K Národnímu památníku v Praze na Vítkově se přišli podívat na tradiční vojenskou přehlídku a kladení věnců také váleční veteráni.

Zeman na Vítkově, 2016. foto: Yan Renelt, MAFRA

Pietní akt začal státní hymnou, po přehlídce vojenských a policejních jednotek přinesli vojáci na nádvoří před památníkem historické armádní prapory za zvuku husitského chorálu Ktož sú boží bojovníci. Prezident a političtí představitelé, zástupci spolků a válečných veteránů položili věnce k památníku. Následovala minuta ticha za padlé vojáky a salvy vypálené čestnou stráží. Nad shromážděním pak proletěla dvojice armádních stíhaček Gripen.

Akce na Vítkově se účastnili také předsedové obou parlamentních komor Milan Štěch a Jan Hamáček, premiér Bohuslav Sobotka, ministři obrany a kultury Martin Stropnický a Daniel Herman, pražská primátorka Adriana Krnáčová a kardinál Dominik Duka.

Pietní akty a přehlídky vojenské techniky. Česko si připomíná konec války

Sobotka v tiskovém sdělení v souvislosti s tehdejšími válečnými událostmi varoval před nebezpečím politické ideologie založené na uvažování v kategoriích ‚my a oni‘. „Paušální odsuzování a šíření předsudků na základě pohlaví, náboženství, politického názoru, sexuální orientace či původu vždy plodí v konečném důsledku jen zlo a násilí,“ uvedl.

Zdůraznil taky nutnost aktivní občanské obrany demokratických hodnot. „Bez ohledu na to, jestli jsme demokraty levicovými nebo pravicovými. Protože za vzestupem nacistické totality stála nejen lhostejnost k pronásledování ‚těch druhých‘, ale i neschopnost demokratů se tehdejším nacistům postavit společně,“ poznamenal ministerský předseda.

Zeman na Vítkově.
Součástí přehlídky byl i přelet gripenů.

Pietní akty související s výročím ukončení války se konají na několika místech v Praze i v dalších českých městech.

Druhé světové války se zúčastnila většina států světa. S více než 60 miliony obětí se stala dosud největším a nejvíc zničujícím válečným střetnutím v dějinách lidstva. Češi bojovali proti nacistům ve válce na západní i východní frontě.

Plzní v neděli projel neoficiální konvoj zhruba 80 historických vojenských vozidel jako pocta Američanům a Belgičanům, kteří před 71 lety osvobodili Plzeň. Na ulicích mu mávaly stovky lidí, nikoli tisíce jako v minulých letech. Loňské oslavy byly ale jubilejní, v konvoji jelo asi 300 vozů. Letošní Slavnosti svobody, oslavy konce druhé světové války, končí dnes večer velkým koncertem.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...