Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Richterova hrobka ‚povyrostla‘, jen co se změnil šéf pražských hřbitovů

Česko

  18:16
PRAHA - Byl čtvrtek druhého února a na chodníku jen kousek za hlavním vchodem na Olšanské hřbitovy bylo vidět velké nákladní auto. Přijelo upravit hrobku, kterou si pronajal bývalý pražský radní za ODS Milan Richter. Po odjezdu náklaďáku se na hřbitovech něco změnilo. Richterova hrobka vyrostla o několik centimetrů a převýšila tak tu sousední.

Hrob rodiny Richterových. Snímek vpravo ukazuje stav před rekonstrukcí. foto: Lidovky.cz

To vše proběhlo jen dva dny poté, co rada hlavního města odvolala ředitele Správy pražských hřbitovů Martina Červeného. Jeho nucený odchod působil znepokojivě především proto, že Červený upozornil na klientelistické vazby, které na hřbitovech panovaly. „Byla to široká paleta záležitostí. Občas chtěli pro někoho hrobku, občas chtěli personální záležitosti. Pokud se jednalo o hrobku pro někoho, vyšel jsem vždy rád vstříc, protože to je i v našem zájmu, aby bylo co největší množství hrobů a hrobek pronajato. Co se týkalo dalších věcí, asi jsem nereagoval tak, jak se očekávalo,“ popsal v únoru Červený požadavky od nejrůznějších lidí.

Podle informací LN se některé týkaly i Richterovy hrobky - zdála se příliš nízká. Jenže povolení na navýšení tehdejší vedení hřbitovů nikdy neposkytlo. „Čas od času jsme se se snahou porušovat pravidla setkávali. Většinou šlo o pokusy nedodržet parametry uvedené ve stavebním povolení nebo s nátlakem na udělení nějaké výjimky. V takových případech musí být ale správa nekompromisní. Začali jsme tvořit i jakési stavební předpisy, manuál, který by měl stanovit, jak určovat maximální výšku náhrobku vzhledem ke konkrétnímu hřbitovu a poloze hrobu, nebo kdy žádat o konzultaci památkáře,“ popsal LN Červený. K Richterovu hrobu se konkrétně vyjádřit nechtěl.

Z úcty k zemřelým

Podle současného pověřeného ředitele Karla Koblihy, který dříve působil na hřbitovech jako vedoucí technického úseku, Richterova hrobka praskla a bylo ji tedy nutné opravit. „Rupla vrchní pyramida, nájemce to reklamoval, v únoru ji odvezli a vrátili zpátky. Předtím to bylo menší. Ale zvětšilo se to v souladu se stavebním povolením“ řekl LN Kobliha. Povolení ke stavbě nové hrobky bylo vydané v květnu 2014. A podle Koblihy platí dva a více let. Povolení pověřený ředitel ukázat nechtěl.

Jenže z dokumentů, které jsou běžně ke stažení na stránkách Správy pražských hřbitovů, vyplývá, že toto povolení už platné není. „Od data vydání povolení stavby, musí být tato stavba dokončena do jednoho roku, jinak stavební povolení pozbývá platnosti,“ uvádí se v žádosti k vydání povolení, která se vztahuje i na úpravy.

Ke stavebním pracem se nechtěl vyjádřit ani Richter. „Z úcty ke svým zemřelým předkům se k tomu opravdu nebudu vyjadřovat,“ napsal bývalý pražský radní. Jak zjistily LN, na konkrétním místě se naposledy pohřbívalo v roce 1966, tedy v době, kdy patřilo hrobové místo někomu jinému.

Audit na likvidaci

Pověřený ředitel Kobliha namítá, že hrobka odpovídá charakterem a velikostí dalším hrobům. „Je debata, že se to stalo dva dny potom, co jsem byl pověřený řízením, už z logiky věci vám žádný kameník tohle nevyrobí za dva dny, to by musel být nachystaný a musel by to vědět už v lednu,“ dodává Kobliha.

Faktem je, že informace o tom, že se odvolání Červeného chystá, nebyla tajemstvím. LN na podivné okolnosti, upozornily už v lednu. Radní za pražskou ČSSD, kteří měli a mají hřbitovy v gesci, na správu posílali jednu kontrolu za druhou. V roce 2015 tady situaci mapoval sám magistrát, konkrétně odbor kontroly. Na nic závažného nepřišel. Přesto jen pár měsíců poté, zadal náměstek Petr Dolínek (ČSSD) audit u externí společnosti Ernst & Young, za který město zaplatilo 823 tisíc korun. Dolínkův kolega, radní Daniel Hodek (ČSSD), který agendu hřbitovů přebral, na základě výsledků auditu Červeného odvolal.

Hospodaření městské příspěvkové organizace se přitom zlepšovalo. Červený navíc ušetřil městu nemalé peníze v zakázce na svoz odpadů, když ji přesoutěžil.

O důvěryhodnosti auditu navíc dodnes panují pochybnosti. „Máme dojem, že jde o další účelový audit, který má někoho zlikvidovat. Bohužel zkušenosti jsou takové, že i renomované firmy mají na tuto špinavou práci divizi pro veřejnou správu,“ míní pražský zastupitel za piráty Jakub Michálek. Odvolání Červeného včera řešil kontrolní výbor magistrátu, jehož je Michálek členem. „Pozveme si pana radního Hodka na kobereček, aby odvolání vysvětlil,“ dodal Michálek.

Autor: