Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Největší masová sebevražda všech dob: na příkaz vůdce se před 40 lety uprostřed džungle zabilo 900 lidí

Svět

  6:00
Guyana/Praha - Píše se rok 1978, v osadě Jonestown v Guyaně se odehrála největší masová sebevražda v dějinách. Fanatický vůdce Jim Jones nařídil více než 900 členům sekty Chrám lidu, aby si hromadně vzali život. Na jeho povel vypili jed se smrtící látkou kyanid a svým dětem píchli smrtelné injekce. V neděli uplynulo přesně čtyřicet let od této hrůzné události.

V osadě Jonestown v Guyaně se odehrála největší masová sebevražda v dějinách. foto: Youtube.com

Vůdce sekty Jim Jones, který stojí za hromadnou ztrátou životů, se narodil v květnu roku 1931 v americké Indianě. Pocházel ze skromné rodiny, kde matka musela živit celou rodinu a otec byl nezaměstnaný alkoholik. Jones se již od útlého věku zajímal o náboženství a smrt, jeho spolužáci ho popisovali jako zvláštního. Později začal působit jako ministrant, tedy chlapec, který přisluhuje knězi při obřadech, v malých kostelech. Již v té době si chtěl založit vlastní církev.

Sebevraždu v Česku spáchají čtyři lidé denně. Muži čtyřikrát víc než ženy

V roce 1955 Jones založil sektu Chrám lidu. Díky urputnému vůdci sekta rychle nabírala nové členy, z původních osmdesáti měla mít v druhé polovině šedesátých let již dvacet tisíc členů, jiné zdroje však mluví jen o tisících. Každý nově příchozí člen musel odevzdat veškerý svůj majetek do společného vlastnictví.

Bývalí členi vyprávěli, jak se museli vzdát svých domovů, všech osobních věcí nebo dokonce dětí a popisovali, jak byli pravidelně biti. S čím dál větší Jonesovou popularitou rostl, i přestože se vůdce snažil držet si přízeň veřejných činitelů a médií, i negativní mediální obraz o sektě. Proto se Jones, jehož uvnitř sekty nazývali Otec, rozhodl se svými stoupenci přestěhovat do Guyany. Byl přesvědčen o tom, že se ho vláda a média chystají zničit, a rozhodl skrýt v zahraničí.

Týraní a sexuální zneužívání v „ráji“

Jones již od poloviny sedmdesátých let začal spolu s nejvěrnějšími stoupenci budovat osadu uprostřed guyanské džungle, kterou nazval Jonestown. V roce 1977 církevního diktátora následovala zhruba tisícovka členů, kterým Jones slíbil, že v Guyaně vybuduje socialistický ráj. Stoupenci Chrámu lidu v osadě viděli zemi zaslíbenou a svému „Otci“ věřili. Jones podle vlastních slov založil utopistickou socialistickou společnost odříznutou od okolního nebezpečného kapitalismu.

Jenomže žádný ráj na členy sekty v Guyaně nečekal. Jonesovi stoupenci se v osadě dočkali ponižování, týrání i sexuálního zneužívání. Celé dny museli pracovat na polích a byli fyzicky trestáni, čímž si Jones vynucoval autoritu. Diktátor následovníkům sebral pasy a veškeré léky, i proto často trpěli tropickými nemocemi. Nutil je navzájem na sebe donášet a zúčastňovat se simulovaných her na sebevraždu. Fanatický Jones se srovnával s Ježíšem, Buddhou či Leninem, věřil v jejich reinkarnaci.

Vůdce sekty Jim Jones.

Sektu nešlo opustit

Jakékoliv spojení členů sekty s okolním světem bylo cenzurováno. Ovšem na veřejnost se dostávala obvinění od bývalých členů o všemožných hrůzách dějících se v osadě. Navíc podle rodinných příslušníků byli někteří členové sekty v Jonestownu drženi násilím. Proto se do Jonestownu rozhodl vydat americký kongresman Leo Ryan z Kalifornie, jehož na cestě doprovodila hrstka novinářů.

Vůdce Jones kongresmana s reportéry přivítal takřka s otevřenou náručí, na jejich počest uspořádal večeři a veselku. Rozhodně se snažil o ten nejlepší mediální obraz své kolonie. Nicméně někteří členi Chrámu lidu začali do kamer novinářů otevřeně mluvit o šílených praktikách sekty. Desítky z nich chtěly dokonce odejít, k politikovi se přidalo dvacet členů, kteří se chtěli vrátit domů.

Při odjezdu 18. listopadu byl kongresman se skupinou a několika zběhy přepaden ozbrojenci z řad Jonesových stoupenců. Ryan byl zabit společně s novináři a ženou, která se pokoušela utéct. Zbytek zběhů byl nucen vrátit se zpět do tábora.

Hromadná sebevražda jako záchrana

Ještě ten den tyran svolal všechny své svěřence a nařídil jim hromadnou sebevraždu, rozhodl se je totiž „ochránit“ před okolním světem. Členům pohrozil příchodem vojáků, kteří je budou mučit. První měly zemřít děti, matky jim musely s pomocí zdravotnic píchnout injekce se směsí kyanidu, sedativ a ovocné šťávy z prášku.

Celý hlavní pavilon obklopovali ozbrojenci, kteří kontrovali poslušnost členů. Sto padesát členů, kteří se pokusili utéct, bylo na místě zastřeleno. Muži a ženy se pak seřadili do řady a na vůdcův příkaz vypili jed s rozpustným kyanidem, který zabránil přenosu kyslíku z krve do tkání.

Sekta během největší masové sebevraždy v dějinách pořídila zvukovou nahrávku, na které Jones říká: „Nespáchali jsme sebevraždu, spáchali jsme akt revoluční sebevraždy na protest proti nehumánnímu světu.“ Samotný diktátor byl nalezen mrtvý na svém „trůnu“ se střelnou ránou v hlavě, s největší pravděpodobností se zastřelil sám. Celkem tak v Jonestownu zemřelo 909 lidí, včetně 276 dětí, kteří zemřeli na příkaz vůdce sekty.

Guyanská policie v kolonii našla stovky těl, většina z nich ležela v posmrtné křeči a objímala se. Jen několika obyvatelům osady se podařilo utéct. Před teroristickými útoky z 11.září 2001 byla hromadná sebevražda v Jonestownu označována za největší ztrátu amerických civilistů, která nebyla způsobena přírodními živly.