14. srpna 2009 20:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na šest set lidí se zúčastnilo protiromského shromáždění v Prešově

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Protiromské shromáždění v Prešově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protiromské shromáždění v Prešově. | foto: ČTK

PREŠOV Protiromského shromáždění v centru východoslovenského Prešova, které svolalo nacionalistické sdružení Nové svobodné Slovensko, se dnes odpoledne zúčastnilo asi 600 lidí. Protestovali proti postupu policie, která minulý týden rozehnala pochod proti Romům v Šarišských Michaľanech na východě Slovenska.

Do této obce minulou sobotu svolalo demonstraci extremistické sdružení Slovenská pospolitost. Svůj záměr zdůvodnilo údajnými romskými útoky na obyvatele nedaleké vsi. Akce, na kterou přišly asi dvě stovky lidí, se konala na fotbalovém stadionu.

Policie proti demonstrantům zasáhla, když hrací plochu opustili a chtěli pochodovat obcí. Starosta pak akci rozpustil jako nepovolenou a policisté dav rozehnali za pomoci obušků a vodního děla.

Několik lidí bylo zadrženo.

Na dnešním shromáždění se sešlo asi 300 sympatizantů sdružení Nové svobodné Slovensko, které akci pořádalo. Podpořil je zhruba stejný počet místních obyvatel. Na demonstranty čekala skupina antifašistů. Policie ji ale z náměstí vytlačila, aby zabránila potyčkám.

Protestu se účastnili převážně mladí lidé. Měli slovenské a černé vlajky.

Mnozí si tváře zakrývali šátky nebo si nasadili tmavé brýle. Skandovali hesla jako „My tu chceme žít, přestaňte nás bít“ nebo „Spravedlnost pro všechny“.

„Nejsme ti, kteří kradou, vraždí, jsme jen lidé s láskou k tomuto národu a s nadějí v něj,“ pronesla jedna z žen před shromážděním, které zahájila slovenská hymna. V podobném duchu se nesla i vystoupení dalších řečníků.

Pětašedesátiletý účastník akce zase tvrdil, že negativní zkušenost s Romy mají „snad všichni obyvatelé východního Slovenska“.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz