Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Na severu Bosny se objevily symboly Islámského státu

Svět

  11:19aktualizováno  11:28
SARAJEVO - Bosenská policie ve čtvrtek zasáhla v obci Gornja Maoča na severu země, kde se objevily vlajky a nápisy odkazující na extremistické hnutí Islámský stát (IS). Policisté však podle médií nikoho nezadrželi.

Emblémy islámského extremismu na domě v bosenské obci Gornja Maoča. foto: Reuters

Brčko

Brčko

Místní televize FTV ukázala ve středu večer fotografie, na nichž bylo vidět černobílý prapor IS na domě. Záběry byly podle televize pořízeny v obci Gornja Maoča nedaleko města Brčko, která je známou baštou militantní islámské sekty vahábitů a v minulosti tam policie už zasahovala několikrát.

Mluvčí speciální zásahové jednotky (SIPA) Kristina Jozičová uvedla, že při příjezdu do vesnice už vlajky Islámského státu vyvěšené nebyly. Místní lidé podle některých zpráv tvrdili, že vlajky vyvěsili nějací radikálové, kteří k místním nepatří. Později je prý zase sundali a odešli.

Vlajky a nápisy odkazující na extremistické hnutí Islámský stát v bosenské obci...
Bosenská policie ve čtvrtek zasáhla v obci Gornja Maoča na severu země, kde se...

Bosenská policie ve čtvrtek zasáhla v obci Gornja Maoča. Objevily se tam symboly Islámského státu.

Gornja Maoča zažila naposledy razii bezpečnostních sil počátkem roku 2012 po teroristickém útoku jednoho z tamních vahábitů na velvyslanectví Spojených států v Sarajevu. Útočník Mevlid Jasarević v říjnu 2011 téměř hodinu střílel na komplex ambasády USA z automatické pušky, než byl sám postřelen.

ČTĚTE TAKÉ:

Bosenské úřady provedly koncem loňského roku několik operací proti vahábitům. Jejich výsledkem bylo zatčení 26 osob podezřelých z příslušnosti k Islámskému státu či jiným džihádistickým skupinám v Sýrii a Iráku anebo z rekrutování lidí v Bosně pro tyto skupiny.

Vlajka Islámského státu na terase domu v bosenské obci Gornja Maoča.

Trest za pobuřující zprávy

Parlament srbské části Bosny, Republiky srbské, ve čtvrtek schválil kontroverzní zákon počítající s pokutami za zveřejnění zpráv, které povedou k porušení veřejného pořádku. Tento krok již kritizovala Evropská unie a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

  • Zákon, který se má uplatňovat jen v Republice srbské, představující asi 49 procent území Bosny, počítá s pokutami ve výši až 800 bosenských marek (asi 11.000 korun) za zveřejnění „neslušného, urážlivého či pobuřujícího“ obsahu, vyvolávajícího nepokoje. Pod tlakem médií a mezinárodních organizací na ochranu lidských práv vládnoucí koalice v Republice srbské z předlohy vypustila paragraf, který počítal i s trestem až 30 dnů vězení.
  • Opoziční poslanci se podle agentury AFP odmítli zúčastnit debaty o návrhu, jakož i hlasování. Zastoupení EU v Bosně vytklo zákonu, že obsahuje dosti nejasné definice, které ponechávají prostor pro svévolné zneužití. OBSE kritizovala, že poslanci nevzali na vědomí znepokojení, které před schválením zákona vyjadřovaly mezinárodní organizace. „Tento nový zákon otvírá cestu k legálnímu omezení svobody slova on-line a svobody tisku,“ prohlásila Dunja Mijatovičová, zmocněnkyně OBSE pro svobodu tisku.
  • Bosna se od konce občanské války skládá ze dvou autonomních částí, chorvatsko-muslimské a srbské. VÍCE ZDE: Sčítání lidu v Bosně: nutný mezník, který hrozí eskalací napětí
Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.