15. října 2007 9:10 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Na sklenku s Hubačkou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Vězení - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vězení - ilustrační foto. | foto: ABDELHAK SENNA AFP

PRAHA Má dnes smysl soudit staré vyšetřovatele, bachaře a prokurátory, kteří v padesátých letech způsobili velké utrpení nevinným lidem? Má, shodneme se většinou. Proč to má smysl? Určí se vina, pojmenuje zlo, zní častá odpověď. Méně se už zmiňuje, že se při těchto soudech také pojmenovává dobro.

Kdybychom měli možnost mluvit s mučedníky padesátých let krátce po vynesení tvrdého rozsudku nebo po krvavém výslechu, asi bychom od nich na adresu jejich soudců a vyšetřovatelů neslyšeli nic moc smířlivého. Nejspíš by je posílali ke všem čertům. Dnes z nich ale žádná zloba nekape. Ti lidé svým trýznitelům dokázali odpustit. Příkoří, kterého se jim dostávalo, přetavili v cosi pozitivního.

Jednaosmdesátiletý Pavel Hubačka, kterému prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová navrhla trest smrti, ji nepotřebuje vidět za mřížemi. Stačilo by mu, kdyby „soud uznal její vinu a dal jí třeba podmínku“. Brožové-Polednové je mu líto. „Ti lidé byli tak zpracovaní, tak zorganizovaní a strana jim dala úkol,“ říká s jistým pochopením Hubačka, který nakonec vyfasoval třicet roků a z nich si odseděl plnou polovinu.

Svůj význam mohou mít ta dnešní soudní stání i pro obžalované. „Nechceme potrestání Máchy, ale chceme, aby našel sílu a mluvil pravdu,“ řekl v roce 1998 administrátor čihošťské farnosti Josef Pospíšil na adresu brutálního vyšetřovatele Ladislava Máchy. Ten byl tehdy souzený za to, že v únoru 1950 ubil k smrti faráře Josefa Toufara, Pospíšilova předchůdce na čihošťské faře. Mácha ale svou šanci nevyužil. Do poslední chvíle zatloukal. Tvrdil, že s Toufarem vůbec nepřišel do kontaktu. Vyšetřovatel Alois Grebeníček to zase řešil tím, že vůbec nechodil k soudu.

Ani Ludmila Brožová-Polednová, poslední žijící žalobkyně z případu Milady Horákové, zatím nenašla odvahu podívat se pravdě do očí. Tvrdí, že se do tohoto procesu dostala proti své vůli. Ještě v srpnu sdělovala LN, že je přesvědčená o vině Horákové. Stačila si už přečíst její solidní životopis? Probrala se zgruntu vzpomínkami? Zašla na sklenku s Pavlem Hubačkou?

  • 6Diskuse
Spálené jídlo i dudlík v lednici
Spálené jídlo i dudlík v lednici

Co všechno prozradí známé mámy na síti?