Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Na škrtání dávek se už pracuje

Česko

Navzdory předvolební debatě politiků, jak snížit obří deficit, zřejmě výsledek voleb o řešení nerozhodne. Experti jednotlivých stran totiž na škrtech sociálních výdajů a zvyšování daní začínají v tichosti pracovat už nyní.

PRAHA Zatímco se politické špičky přou o to, jak jejich strany po volbách zabrání rekordnímu schodku, straničtí odborníci napříč celým politickým spektrem už úsporné plány dávají dohromady.

Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny, ve kterém jsou zastoupeny všechny parlamentní strany s výjimkou Strany zelených, hodlá ještě před koncem svého mandátu připravit návrhy pro povolební jednání o podobě rozpočtu.

„Je to stěžejní věc, a i když politické stanovisko bude jiné, předpřipravené to musí být. Jednání proběhnou na úrovni stranických expertů, aby v říjnu nebyl prázdný stůl,“ uvedl místopředseda výboru Pavel Hrnčíř z ODS.

Bez ohledu na výsledné složení parlamentu se tak už nyní rodí základ politické dohody o složení nevyhnutelných škrtů.

„Volební programy porovnávat nebudeme, nabídneme jasné možnosti, kde se dá kolik ušetřit. Jednotlivé strany samozřejmě mají různé priority, ale nikdo nemůže říct, že se nesáhne ani na důchody, ani na podporu v nezaměstnanosti, na školství nebo na stavební spoření. To by pak bylo o ničem,“ řekl Hrnčíř.

Na poslance nyní tlačí hlavně čas, protože kvůli volbám na projednávání rozpočtu zůstane výrazně kratší doba.

„Měli bychom být připraveni na to, co se bude dít na podzim. Jde o to předložit co nejrealističtější data, protože času bude málo,“ popsal Miroslav Svoboda, člen rozpočtového výboru za ČSSD.

Podle něj sice výsledek bude především v rukou příští vlády, jednání je ale nutné zahájit už teď. Ve kterých oblastech se s největší pravděpodobností bude škrtat, však nechtěl upřesnit.

„Kde navrhneme škrty, nechci přesně komentovat. Teď před volbami vznikají různé nápady, ale pak musí proběhnout odpovědná diskuse napříč politickým spektrem,“ řekl Svoboda.

Rozpočet ve skluzu Z hlediska hospodaření státu předčasné volby téměř nemohly přijít v horší dobu. Zatímco času bude málo a v lavicích často zasednou noví poslanci, jednání budou naopak náročnější.

Obzvlášť v případě, že se politici rozhodnou sáhnout do mandatorních výdajů, jak požaduje ministr financí Eduard Janota. V tom případě se totiž budou muset měnit zákony, které stanovují sociální výdaje státu.

„Bude to opravdu oříšek, udělat vše do konce roku. Čeká nás horký legislativní podzim a zima,“ říká Hrnčíř.

Začíná se proto mluvit i o tom, že by rozpočet nemusel být schválený včas. „Nejsem si jist, jestli jsme to schopni stihnout a vyhnout se nějakému provizoriu,“ uvedl Svoboda.

Kromě škrtů se navíc strhne boj i o zvyšování daní. Zatímco sociální demokraté chtějí zvyšovat hlavně přímé daně, občanští demokraté plánují zásahy do daní nepřímých v čele s DPH.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!